Nadchodzi chwilowe pogorszenie pogody. W weekend fala ciepła w Polsce

  • 11 Dni temu

Nadchodzi chwilowe pogorszenie pogody, które związane będzie z wędrówką frontu okluzji przez nasz kraj. Tuż za nim napłynie nieco chłodniejsze powietrze polarnomorskie.

W piątek Polska znajdzie się pod wpływem płytkiego niżu o imieniu „XENIA” ulokowanego nad południowa Skandynawią, w strefie zokludowanego frontu atmosferycznego przemieszczającego się od nadchodzącej nocy z zachodu na wschód kraju. Niż ten następnie zaniknie nad chłodnymi wodami Morza Bałtyckiego.

Opady atmosferyczne, zarówno deszczu ze śniegiem, jak i też deszczu dotrą około godziny 9 w piątek do wschodniej części kraju.. Początkowo zacznie padać w zachodniej części województwa lubelskiego i z biegiem czasu strefa dotrze do centralnych i wschodnich powiatów regionu. Wzrośnie prędkość wiatru z kierunku południowego i zachodniego. Prędkość stała wyniesie 15 km/h, natomiast w porywach do 45 km/h. Zachmurzenie na ogół duże do całkowitego, chociaż miejscami w drugiej części dnia mogą pojawić się dłuższe chwilę ze słońcem. Temperatura oscylować ma w przedziale od 4°C do 7°C.

-Reklama-

Tuż po przejściu frontu okluzji do wyższych partii troposfery napłynie nieco chłodniejsze powietrze polarnomorskie. Prognozowany jest rozwój chmur Cumulonimbus, przynoszących przeważnie opady deszczu o słabym i umiarkowanym natężeniu. Nie można wykluczyć pojedynczych wyładowań atmosferycznych, lecz ryzyko jest ich niskie. Opady zaczną ustawać późnym wieczorem, bądź w pierwszej części nocy.

Weekend przyniesie zmianę warunków pogodowych w kraju. Na pogodę coraz większy wpływ zacznie mieć niż atlantycki o imieniu „YULIA”, który ulokuje się podczas najbliższego weekendu w rejonie Wysp Brytyjskich i Zatoki Biskajskiej. Po jego wschodniej stronie szerokim strumieniem z południa kontynentu europejskiego napływać ma znacznie cieplejsze powietrze polarnomorskie.

W sobotę nie zabraknie chwil ze słońcem, jednak miejscami mogą wystąpić chmury niskie i wysokie, lecz nie powinno padać. Temperatura w regionie wyniesie od 8°C do 12°C. Lokalnie może być nieco cieplej.

Niedziela to kontynuacja iście wiosennej aury. Na termometrach w regionie będzie ponad 10°C. Pozostaniemy dalej w zasięgu zatoki niskiego ciśnienia związanej z niżem lokującym się w okolicach Zatoki Biskajskiej. Temperatura wyniesie od 10°C do 15°C, lokalnie mogą pojawić się w wyższe wartości. Nie powinno padać, występować mają nieco silniejsze porywy wiatru do 40 km/h z kierunków południowych. Istnieje szansa pojawienia się rzadkich chmur soczewkowatych, lenticularis.

Po weekendzie nadejdzie nieznaczne ochłodzenie i temperatura spadnie poniżej 10°C, ale o tym wkrótce.

PROGNOZY POGODY NA NAJBLIŻSZE DNI I POŁOŻENIE OPADÓW POD ADRESEM PONIŻEJ.

 http://fanipogody.pl/prognoza-pogody/

 
 

-Reklama-

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.