Nadchodzi nieprzyjemny wróg złotej polskiej jesieni, zbliża się od wschodu. Może stwarzać zagrożenie

Stery nad pogodą zaczyna przejmować wyż znad Rosji. Utrzyma się napływ cieplejszego powietrza z południa i południowego-wschodu Starego Kontynentu. Antycyklon jesienią, ale także zimą nie zawsze zapewnia bezchmurną aurę. Bywa tak, że występuje zachmurzenie niskie, jak i też mgły. Natomiast pod warstwą inwersyjną zbierają się zanieczyszczenia, które pogarszają jakość powietrza. Najbliższe mgły mogą pojawić się podczas nadchodzącej nocy, skutecznie ograniczając widoczność nawet do 50 – 100 m, stwarzając zagrożenie komunikacyjne. Zwłaszcza we wschodniej połowie kraju. Problem smogu również może powrócić.

Wyż, który przejął stery nad pogodą nazywa się „YOGI”. Jego centrum lokuje za naszą wschodnią granicę. W głębi Rosji, Ciśnienie w samym centrum tego układu barycznego osiąga wysokie wartości dochodzące nawet do 1045 hPa.

Sytuacja synoptyczna w dniu 31.10.2018 r. godzina 12 UTC

Powraca problem ze smogiem i mgłami oraz lokalnie niskimi chmurami

Według prognoz numerycznych, zwłaszcza modeli mezoskalowych wynika, że już w nocy ze środy na czwartek zwłaszcza we wschodniej połowie kraju możliwe są mgły. Rozciągać mają się one od Warmii I Mazur przez Mazowsze, jak i też całe Podlasie, ale także województwo lubelskie. Mgieł nie można wykluczyć również na Ziemi Świętokrzyskiej, ale także w Małopolsce.

Prognoza możliwego pojawienia się mgieł według modelu UMPL 4 km, źródło ICM-UW, meteo.pl na najbliższą noc

Oprócz mgieł, możliwe niskie chmury

Znad Ukrainy i Białorusi do wschodniej części Polski mogą napłynąć chmury piętra niskiego, które są prognozowane przez model UMPL 4 km. Utrzymywać może się one nawet miejscami do godzin południowych, zwłaszcza we wschodniej połowie kraju. Na pozostałym obszarze powinno być pogodnie, ale z duża ilością chmur piętra wysokiego zbudowanych z kryształków lodu. Dominacja wyżu zapewni nam brak opadów, ale nie na długo, bo już w nocy z czwartku na piątek nad zachodnie dzielnice nasunie się front chłodny z opadami deszczu, który przemieszczać ma się szybko na wschód wraz ze słabymi opadami deszczu.

Prognozowane zachmurzenie piętra niskiego od godzin wieczornych 31.10.2018 r. do 1.11.2018 r. godzina 12 UTC przez model UMPL 4 km, źródło ICM-UW