Kiedy nadejdzie prawdziwa, ciepła wiosna?

  • 1 Miesiąc temu

Weekend dał mocno popalić mieszkańcom Polski południowej, centralnej i częściowo wschodniej. To był w wielu regionach najmocniejszy atak zimy tej zimy. Nie dziwi więc fakt, że coraz więcej osób z utęsknieniem wzdycha do ciepłej, słonecznej wiosny. Czasu, gdy trawniki zaczną się zielenić, a drzewa wypuszczą pierwsze, wiosenne pąki. Pytania te pojawiają się również coraz częściej w związku ze zbliżającymi się wielkimi krokami Świętami Wielkiej Nocy.  W odpowiedzi na pytania przeanalizowaliśmy dane modelu GFS dotyczące temperatury powietrza w najbliższych 10 dniach. Niestety, nie mamy dobrych wieści. Na horyzoncie wiosny z wysokimi temperaturami nie widać. 

Widzimy, że w dniu dzisiejszym Polska podzielona będzie jeszcze na dwa obszary. Na południu nadal cały dzień temperatury ujemne. Lepiej będzie w północnej połówce kraju, gdzie temperatury w południe sięgną 3-4 stopni powyżej zera. Taka sytuacja utrzyma się do czwartku. Co prawda z każdym dniem cieplejsze powietrze nacierające z zachodu, wypychało będzie chłód na południowy wschód, jednak to dopiero czwartek będzie pierwszym dniem, gdzie w południe powinniśmy odnotować dodatnie temperatury w całej Polsce.

-Reklama-

I w zasadzie ciężko jest o temperaturach napisać coś więcej, gdyż poczynając od czwartku, kolejne dni będą niemal identyczne. Jedyną zmianą będzie, że co dzień słupki rtęci pokażą o jeden stopień więcej. Jednak w tym tygodniu temperatura i tak raczej nie przekroczy (a jeśli, to minimalnie i tylko na krańcach zachodnich) 10 stopni Celsjusza. Wraz z początkiem przyszłego tygodnia na zachodzie powinniśmy oglądać już dwucyfrowe wartości temperatury. Jednak piszemy tutaj o temperaturach w dzień. Nocami wciąż do czynienia będziemy mieli z mrozami. Będą to spadki delikatnie poniżej zera, ale jednak. Widać więc, że na ta chwile wiosny na horyzoncie nie widać. Niestety, nie są to dobre wieści, jednak pamiętajmy. Prognozy długoterminowe obarczone są pewnym ryzykiem błędu. Może ten błąd zdarzy się właśnie tym razem. Oczywiście będziemy to dla Was śledzili.

-Reklama-

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.