Najnowsze informacje: Arktyczne powietrze wkroczy do Polski, temperatura spadnie kilkanaście stopni poniżej zera

  • 28 Dni temu

Dzisiaj na pogodę w Polsce wpływa wyż znad Ukrainy. Do naszego kraju napływa chłodne powietrze polarnomorskie. Jednak nad Europejskim Obszarem Synoptycznym zachodzą kluczowe zmiany, jakich skutkiem będzie spływ lodowatego powietrza arktycznego wprost do naszej części Europy.

Przeważający obszar kontynentu europejskiego znajduje się w zasięgu długiej fali geopotencjalnej zbudowanej z mocno wychłodzonej masy powietrza. Na szczególną uwagę na mapach topografii barycznej zasługuje rozbudowa górnego klina geopotencjału w kierunku Skandynawii, w którym ulokowany jest rozwijający się wyż, jaki w dłuższej perspektywie czasu połączy się z wyżem znad północnej części Starego Kontynentu i oddziaływać ma na przeważający obszar Europy, ściągając zgodnie z cyrkulacją powietrza w wyżu zimne masy powietrza znad Arktyki. Rozległy obszar wyżowy stanowić ma istotny element dla blokady strefowej cyrkulacji atmosfery, charakteryzującej się m.in napływem cieplejszych mas powietrza znad Atlantyku, większą ilością opadów oraz wietrzną aurą.

Prognoza topografii barycznej dla poziomu 500 hPa w okresie od czwartku do niedzieli

Prognoza temperatury powietrza na 850 hPa, model GFS w okresie od 19.02.2018 r. do 28.02.2018 r.

-Reklama-

Ten sam parametr według modelu ECMWF również wskazuje na napływ arktycznego chłodu do Polski. Nie prognozuje on jednak przemieszczenia się w nasz rejon niżu śródziemnomorskiego

Główna część arktycznego chłodu pojawi się w ostatnich dniach bieżącego tygodnia

Modele pogodowe podtrzymują wariant, że już w piątek do Polski zacznie napływać strumień mocno wychłodzonego powietrza arktycznego, który w początkowej fazie ujawni się temperaturą na wysokości 1500 m n.p.g w okolicach -15°C/-10°C. Napływ tak zimnego powietrza znad Arktyki spowoduje zmianę warunków pogodowych w kraju.

Szczególnie zimne powietrze w weekend

Prognozy w oparciu o model numeryczny GFS wskazują, że w weekend blisko Polski znajdzie się centrum niżu śródziemnomorskiego, niosącego zarówno obfite opady śniegu, jak i też silny strumień zimnego powietrza do kraju.  Niż z południa kontynentu we współpracy z silnym wyżem ściągnąć może coraz chłodniejsze powietrze, którego temperatura na 1,5 km nad ziemią wyniesie nawet poniżej -20°C.

Niejasna sytuacja z intensywnością i obszarem opadów

Niż, który powstanie nad wodami Morza Śródziemnego może przemieścić się  w kierunku naszej części Europy. Trudno jednak ze względu na odległy okres prognostyczny wskazać, czy przyniesie silną śnieżycę szczególnie we wschodniej połowie kraju czy jednak obejmie państwa ościenne. Na to pytanie będziemy mogli odpowiedzieć dopiero w środę bądź czwartek.

Chłodny weekend, jednak gorzej może być na początku przyszłego tygodnia

Z dużym prawdopodobieństwem można powiedzieć, że końcówka bieżącego tygodnia będzie chłodna. W ciągu dnia z pewnością trzymać będzie mróz, nocami spadki temperatury poniżej -10°C zależne będą od stopnia zachmurzenia chmurami niskimi i średnimi, siłą wiatru, jak i też czynnikiem adwekcyjnym. Zdecydowanie chłodniej powinno zrobić się na początku przyszłego tygodnia, gdy we wschodniej połowie kraju realne są nocami temperatury na poziomie -21/-16°C. Jednakże na bardziej wiarygodne prognozy przyjdzie nam poczekać do piątku albo soboty.

Prognoza temperatury powietrza na 2 m n.p.g, możliwe wartości minimalne wyliczane przez model ECMWF w okresie od piątku do środy

-Reklama-

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.