Sporo w ostatnich dniach pisaliśmy o silnych śnieżycach, jakie uderzą w Europę i w Polskę. Teraz zajmijmy się innym czynnikiem pogody, który wynikał będzie z większej aktywności niżów w najbliższym czasie. Nad Europą pojawi się silna wichura. Sprawdzimy, jak będzie silna oraz czy niszczący wiatr zagrażał będzie również w Polsce.
Wichura pojawi się w Europie. Sytuacja synoptyczna
Do końca bieżącego tygodnia w regionie nie zmieni się wiele. Wciąż w regionie dominował będzie rozległy ośrodek wysokiego ciśnienia.
Widzimy, że w piątek 15 listopada nadal centrum wyżu znajdowało będzie się blisko południowych granic Polski. Aktywny niż atlantycki wypchnięty zostanie na północ kontynentu i to właśnie tam pojawi się podwyższony gradient ciśnienia. Duża różnica ciśnienia na małym obszarze to zawsze silna wichura. Tak będzie i tym razem, choć silny wiatr ograniczy się do obszaru w pasie od Islandii, przez Skandynawię po północny zachód Rosji. Wiatr wiał będzie tu z prędkością przekraczającą 100 km/h, jednak co tu mówić, całkowicie nas to zjawisko nie będzie dotyczyło.
Sytuacja synoptyczna zacznie zmieniać się w regionie w przyszłym tygodniu. Od weekendu wyż znacznie osłabnie, co otworzy drogę do centralnej Europy niżom atlantyckim z zachodu. Pierwszy z takich ośrodków uderzy w kontynent już w poniedziałek 18 listopada. Przyniesie to znaczące załamanie pogody, w tym silny i bardzo silny wiatr. Zobaczmy teraz jaki dokładniej przebieg będą miały zjawiska towarzyszące niżom atlantyckim.
Silna wichura w przyszłym tygodniu. Przebieg zjawisk
Wiemy już, że w tym tygodniu w naszym regionie sytuacja synoptyczna nie zmieni się diametralnie. Wiemy również, że do dużych zmian dojdzie w pogodzie w Europie w kolejnym tygodniu listopada. Teraz spójrzmy, jaki konkretnie wpływ na pogodę w Europie będą miały niże atlantyckie, które dojdą do głosu po przyszłym weekendzie.
Na powyższej animacji widzimy silny wiatr na północy Europy pod koniec bieżącego tygodnia. Wichura na północy nieść będzie porywy wiatru na poziomie nawet 110 km/h. Niż z północy przyniesie również bardziej wietrzną aurę w nadchodzący weekend w północnej Polsce. Siła wiatru na wybrzeżu przekraczać będzie 70-80 km/h. Nie będzie to jednak silna wichura. Naprawdę dynamiczna pogoda pojawi się w Europie na przełomie drugiej i trzeciej dekady miesiąca.
W okolicach 19-20 listopada centrum bardzo głębokiego niżu pojawi się w rejonie Wysp Brytyjskich. W tym czasie wichura przykładowo na Morzu Północnym może nieść wiatr wiejący z prędkością nawet 120-130 km/h. Ten niż będziemy odczuwali również w Polsce. Zwłaszcza na zachodzie i północy Polski po 20 listopada wiatr wiał będzie bardzo mocno. Jednak w całym kraju porywy wiatru będą silne i przekraczać będą lokalnie 90-100 km/h.
Powyżej prognoza siły wiatru na 22 listopada dla Polski. Widzimy, że obecnie modele pogodowe wyliczają dla kraju potężny wiatr. Wichura osiągałaby prędkość wiatru nawet w okolicach 130 km/h na lądzie na północy Polski. To są już porywy wiatru o niszczącej sile. Trzymam kciuki, by prognozy te nie sprawdziły się, ponieważ szkody na północy kraju byłyby ogromne. Z uwagą śledził będę kolejne wyliczenia modeli pogodowych, ponieważ na ten moment sytuacja wygląda bardzo źle i groźnie.
Nie tylko silny wiatr. Śnieżyce i ulewy w Europie
Przełamanie wyżowej pogody przez niże z zachodu to nie tylko silna wichura nad Europą. W wielu regionach kontynentu pojawią się silne śnieżyce. Na północy kontynentu, czy w rejonie Alp, opady śniegu mogą być bardzo intensywne. Co ciekawe, dość silne śnieżyce prognozowane są dla południa Wysp Brytyjskich. Na śnieżycę nastawić powinien się choćby Londyn. Jestem ciekaw co z tego wyniknie.
Powyżej mapa synoptyczna z naniesionymi opadami na dzień 21 listopada. Widzimy doskonale jak kolejne niże, nieskrępowane przez wyż przemierzają Europę z zachodu na wschód. Niosą śnieżyce i ulewy. Pogoda w Europie w ostatniej dekadzie listopada zrobi się naprawdę bardzo dynamiczna. Miejmy tylko nadzieję, że bardzo silna, niszcząca wichura zostanie odsunięta nieco od granic naszego kraju.
Fan pogody praktycznie od zawsze. Pogoda i prognozowanie pogody jest jego pasją. Dodatkowo kocha burze. Gdy burza nadciąga, bierze aparat w dłoń i goni za burzą. Na portalu zajmuje się wpisami w kategoriach groźnych zjawisk pogodowych, dniowych prognoz pogody oraz pisze o pogodzie na Świecie