Niż “VADJMA” wpływa na pogodę w Polsce. W ciepłym wycinku niżu powstały burze, grzmi w lubelskim

Napisane przez:

Dzisiaj aurę w naszym kraju kształtuje pogłębiający się układ niskiego ciśnienia wraz z systemem frontów atmosferycznych. Przemieszcza się on z południa na północ Europy i w najbliższych dwóch dniach jego centrum ulokowane będzie nad Polską. Przynosić on ma dynamiczną aurę.

W środkowych warstwach troposfery od basenu Morza Śródziemnego aż po państwo bałtyckie dominuje obszar obniżonego geopotencjału, w którym ulokowane są układy niskiego ciśnienia. Jeden z niżów barycznych przemieszcza się po wschodniej krawędzi niskiego pola geopotencjału, korzystając m.in z adwekcji wirowości cyklonalnej pod postacią prądu strumieniowego i kontrastu termicznego na froncie głównym.

W kolejnych godzinach centrum omawianego układu niskiego ciśnienia znajdzie się nad Polską. Jednak już teraz wpływa on na pogodę w naszej części Europy.

Prognoza wysokości izobarycznej 500 hPa model GFS,  pole geopotencjału, temperatura powietrza na tej wysokości. Na omawianej wcześniej rycinie doskonale widoczny jest obszar obniżonego geopotencjału rozciągający się z południa na północ i niż, który przemieszcza się po jego wschodniej stronie.

-Reklama-

-

Nad wschodnią połowę kraju dociera już nieco cieplejsze i wilgotniejsze powietrze polarno-morskie z południowego-wschodu. W przedniej części niżu barycznego obserwowana jest wyraźne wymuszanie wznoszenia powietrza, dotyczy to szczególnie dolnych warstw troposfery, natomiast nieco wyżej, bo w środkowych warstwach dostrzegalna jest dywergencja pola wiatru. Omawiane czynniki są kluczowe do rozwoju chmur warstwowych, jak i też miejscami Cumulonimbus.

Prognoza wznoszenia dla wysokości izobarycznej 700 hPa (około 3 km n.p.g) model GFS

Pole dodatniej wirowości cyklonalnej na najbliższe kilkanaście godzin, prognoza modelu GFS. Zaznaczone jest zarówno PVA, jak i też NVA. Kluczowe pod kątem konwekcji jest obecność dodatniego pola wirowości, wyrażonego w ciepłych barwach.

Burzowo na południowym-wschodzie województwa lubelskiego

Niedawno systemy detekcji wyładowań atmosferycznych zarejestrowały wyładowania atmosferyczne. Grzmiało m.in w rejonie Tomaszowa Lubelskiego, jak i też Hrubieszowa. Struktura burzowa wbudowana była w zwarte zachmurzenie warstwowe. Niestety nie wiemy jak silną odbiciwość generowała, ponieważ kilka dni temu rzeszowski radar IMGW uległ awarii, co powoduje, że ta część kraju nie znajduje się pod osłoną radarową sieci POLRAD.

Dane z detekcji wyładowań i obszar, gdzie wystąpiły wyładowania atmosferyczne.

W kolejnych godzinach m.in na obszarze województwa lubelskiego nie można wykluczyć burz. Przeważnie wbudowane będą w system zachmurzenia warstwowego, generując przeważnie pojedyncze wyładowania atmosferyczne, chociaż popołudniu znad Ukrainy może nasunąć się układ burzowych zahaczający wschód lubelskiego. Grzmieć może jednak także w innych regionach. Burz nie można wykluczyć również w innych województwach Polski. Więcej gdzie mogą pojawić się burze przeczytacie tutaj.

SYTUACJA BURZOWA TUTAJ

Kategorie wpisu:
Burze

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.