Nowa pogoda na listopad 2024 r. Śnieg na nizinach, możliwy mróz dwucyfrowy i zgniłe wyże w Polsce

Pogoda długoterminowa na listopad 2024 r. Epizodu chłodu są chłodne, większe opady śniegu, częstsze przymrozki, a nawet mróz, który okresami może być całodobowy. Prawdopodobne są też zgniłe wyże z podinwersyjnymi chmurami Stratus i Stratocumulus oraz gęstymi mgłami.

Pogoda na listopad sygnalizuje zimowe akcenty

Najświeższe prognozy amerykańskiego modelu klimatycznego wskazują, że najczęściej aurę kształtować będą ośrodki wysokiego ciśnienia, Aczkolwiek okresami możliwa jest wędrówka niżów znad basenu Morza Śródziemnego oraz z zachodu Europy z dużą ilością wilgoci i opadów i możliwymi atakami zimy. Czasem wyże mogą ulokować się nad zachodnią i północną Europą, doprowadzając do spływów chłodnego powietrza wprost do Polski, nawet o cechach arktycznych morskich. Mogą być to okresy dłuższe niż w październiku.

Pogoda długoterminowa na listopad 2024 r.

pogoda długoterminowa na kolejne miesiące
Pogoda długoterminowa na listopad pokazuje miesiąc powyżej normy wieloletniej, lecz nie wyklucza to okresów chłodu i mrozu

Dodatkowo jesień termiczna ma się umacniać w kierunku termicznego przedzimia. Jednak okresami może zapanować zima termiczna. Szczególnie w drugiej części miesiąca. Dodatkowo przymrozki w ostatnim miesiącu meteorologicznej jesieni mogą być częstsze niż w październiku. Jednak możliwy jest mróz i to dwucyfrowy. Zwłaszcza w obszarach przejaśnień i rozpogodzeń podczas wyżowej pogody.

Prognoza długoterminowa opadów na listopad 2024 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych

Pogoda długoterminowa listopad 2024 r.

Pogoda zaskoczy w kolejnych tygodniach

Na dużą uwagę zasługuje również fakt, że utworzą się czasami zgniłe antycyklony, które przez wiele dni będą psuć pogodę. Chcemy podkreślić, że wyże nie zawsze przyniosą pogodną aurę. Często przez wiele dni może występować nieprzyjemne zachmurzenie podinwersyjne (stratus, stratocumulus) mgły oraz zamglenia. Jest to charakterystyczne dla półrocza chłodnego. W ostatnim miesiącu meteorologicznej jesieni również jakość powietrza może być znacznie gorsza niż w październiku, co spowodowane będzie występowaniem niższych temperatur i silną inwersją termiczną w zasięgu okresowo panujących zgniłych wyżów. Przy niewielkiej prędkości wiatru, problem z jakością powietrza w listopadzie może być wyraźny w wielu regionach. Szczególnie w większych aglomeracjach miejskich i w dolinach, gdzie może dochodzić do silnej akumulacji pyłów zawieszonych, które niekorzystnie wpływają na nasze zdrowie. Groźne pyły PM2.5 i PM 10 będą zbierać się w najniższej przyziemnej warstwie troposfery przy wyżach barycznych, w warunkach silnych inwersji osiadania i równowagi stałej.

Polecamy: Letnia pogoda szybko nie odpuści. Po burzach i opadach nawet 27 stopni w Polsce, potem ulewy i wichury

Prognoza prawdopodobieństwa temperatury powyżej normy na listopad 2024 r. według modelu ECMWF dla Europy i obszarów przyległych

pogoda długoterminowa na listopad 2024 r.
Pogoda na listopad 2024 r.

Prognoza opadów może zaskoczyć

Dodatkowo z uwagi na okresową dużą aktywność cyrkulacji strefowej, prawdopodobne e są fale silnego wiatru, nawet w formie jesiennych wichur i silnych sztormów na Bałtyku. Nie można wykluczyć pojedynczych dni z burzami, także w chłodnych masach okresami płynących z północy, ale też na aktywnych frontach głębokich niżów w cieplejszych masach.

Pogoda długoterminowa i prognozowana prawdopodobna klasa opadów według modelu ECMWF dla Europy i obszarów przyległych

Prognozowana prawdopodobna klasa opadów

Szczególnie modele z różnych ośrodków meteorologicznych pokazują temperaturę miesięczną powyżej normy w Polsce. Sugeruje to, że może być to miesiąc cieplejszy niż zwykle. Potencjalne okresy chłodu są możliwe zwłaszcza w drugiej połowie miesiąca. Jednak ich skala nie powinna być duża i nie przewiduje się, aby były długotrwałe. Niewykluczone, że po 15 listopada 2024 r. przy przejściowej adwekcji z północy wystąpią pierwsze większe nadchodzącej jesieni na nizinach opady śniegu. Przymrozki w ostatnim miesiącu meteorologicznej jesieni mogą częstsze niż w październiku, a nawet możliwy jest mróz. Zwłaszcza w obszarach przejaśnień i rozpogodzeń.

Prognoza długoterminowa ma charakter orientacyjny i może ulec zmianie. Wkrótce podamy więcej informacji.

Źródło: Fanipogody.pl, noaa, ecmwf.int