Na obszarze województwa lubelskiego mocno popada. Niewykluczone burze

Napisane przez:

Już w drugiej części nocy z wtorku na środę Polska zaczęła dostawać się pod wpływ układu niskiego ciśnienia o imieniu “VADJMA” w najbliższych dniach to właśnie ten niż kształtować ma pogodę w kraju.

Dzisiaj stery nad pogodą przejmuje w całości niż baryczny, który powstał nad Bałkanami i zmierza do Polski. Przyniesie on dużą dynamikę procesów pogodowych na obszarze naszej części Europy. Spodziewamy się intensywnych opadów o charakterze wielkoskalowym, jak i też miejscami konwekcyjnym. Nie da się wykluczyć burz.

Termometry na obszarze województwa lubelskiego pokażą od 18°C do 21°C. W ciepłym wycinku niżu znajdzie się cieplejsze powietrze polarno-morskie.

-Reklama-

-

Według prognoz numerycznych pierwsza strefa opadów o charakterze wielkoskalowym zacznie wkraczać nad południową część regionu o godzinie 10 w środę. Najpierw zacznie padać na Roztoczu, następnie z biegiem godzim przemieszczać będą się na północ. Niewykluczone, że w system zachmurzemia warstwowego miejscami wbudowane będą chmury Cumulonimbus, przynoszące nie tylko obfite opady deszczu, ale również lokalne słabe burze.

Po godzinie 16 ulewne opady, na ogół o charakterze wielkoskalowym zaczną ustawać nad regionem. Jednak modele meteorologiczne sugerują, że wschodnią połowę województwa lubelskiego zahaczy układ burzowy, jaki ma uformować się nad Ukrainą.

Poszczególne realizacje numeryczne wskazują, że zjawiska burzowe ze względu na bliskość niżu mogą wystąpić na sporym obszarze województwa lubelskiego, natomiast ich podstawowym zagrożeniem mają być obfite opady deszczu, miejscami prowadzące do podtopień.

Chmury Cumulonimbus miejscami mogą utrzymywać się po zachodzie słońca trwać nawet do pierwszej części nocy ze środy na czwartek.

W czwartek kontynuacja dynamicznej aury nad Polską. Nasz region pozostanie pod wpływem niżu “VADJMA”, w strefie frontu okluzji. Nie zabraknie opadów atmosferycznych, silnego wiatru do 70 km/h. Tworzyć mają się liczne chmury Cumulonimbus, jakie przyniosą obfite, lecz na ogół krótkotrwałe opady deszczu. Nie można wykluczyć wyładowań atmosferycznych. W przerwie pomiędzy opadami świecić będzie słońce. Termometry pokażą od 16°C do 20°C.

W najbliższych dwóch dniach w naszym regionie spadnie od 15 mm do 40 mm deszczu, najwięcej w południowej części województwa.

Opadów i lokalnych burz nie można wykluczyć również w piątek. Powinny one być jednak zdecydowanie mniej intensywne niż czwartkowe. Pogoda uspokoi się na weekend.

BIEŻĄCE PROGNOZY DLA MIAST POD ADRESEM PONIŻEJ.

http://fanipogody.pl/prognoza-pogody-lubelszczyzna/

SYTUACJA BURZOWA W LINKU

Gdzie jest burza? Radar burz i opadów

Kategorie wpisu:
Burze · Lublin

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.