27 stycznia 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Ochłodzenie i pierwsze przymrozki. Lato jeszcze wróci. Prognoza długoterminowa na 7 dni

Powrót lata

Przez Polskę wędruje dziś front chłodny, który przyniesie całkowitą zmianę pogody. Zamiast pięknych, słonecznych i upalnych dni, czeka nas okres chłodny i pochmurny. Pogoda za oknem przypominała będzie bardziej jesień niż lato, które cieszyło nasze oczy jeszcze wczoraj. Jak pokazują prognozy długoterminowe, lato jeszcze nie powiedziało ostatniego słowa. Przyjrzyjmy się jak pogoda kształtowała będzie się w najbliższych dniach.

Na powyższej mapie temperatury na wysokości 850 hPa doskonale widać, jak do Polski napływać zaczęło bardzo chłodne powietrze z północy kontynentu. Powietrze pochodzenia arktycznego jest bardzo chłodne na wysokości, ale również przy powierzchni ziemi spotkają nas spore spadki temperatur. Gdy jeszcze wczoraj było w Polsce nawet 29 stopni Celsjusza, dziś, w wielu regionach temperatura w najcieplejszym momencie dnia nie przekroczy 13 stopni. To kilkunastostopniowe ochłodzenie w przeciągu jednej doby.

Temperatury w Polsce

Jesień jeszcze przez kilka dni

Sytuacja taka potrwa jeszcze przez kilka najbliższych dni. Na pogodę w kraju wpływ będą miały ośrodki niskiego ciśnienia, które wraz z frontami atmosferycznymi psuły będą pogodę w kraju. Do Polski wciąż spływało będzie arktyczne, zimne powietrze z północny kontynentu. Modele długoterminowe nieco “poluzowały” dość złe prognozy odnośnie temperatury powietrza w Polsce. Najbliższe noce nie przyniosą spadków temperatur aż do 3-4 stopni na wysokości 2 metrów, jak prognozowane to było jeszcze dwa dni temu. Temperatura spadnie do 5-7 stopni, co nie zmienia faktu, że lokalnie, przy sprzyjającym ukształtowaniu terenu wystąpić mogą lokalne przymrozki. Taka sytuacja pogodowa potrwa do początku przyszłego tygodnia. Wtedy to chłodnej powietrze z północy zastąpi dużo cieplejsza masa powietrza z południowego zachodu kontynentu.

W przyszłym tygodniu powrót lata do Polski

Napływ gorących mas powietrza nad Polskę widać ponownie na mapach temperatury na wysokości 850 hPa. Jeszcze w niedzielę nad Polską zalega zimne powietrze arktyczne. Jednak już we wtorek znajdziemy się ponownie w ciepłych masach powietrza z południa Europy. Skutkowało będzie to wzrostami temperatury ponad 20 stopni Celsjusza. Już we wtorek w wielu miejscach południowej i centralnej Polski słupki rtęci wskazywać powinny nawet 26-27 stopni ciepła. Przy takich temperaturach powietrza śmiało pisać możemy o powrocie lata do Polski.

Jeszcze wyższe wartości temperatur prognozowane są na końcówkę nadchodzącego tygodnia. Wtedy to w wielu regionach Polski słupki rtęci wzrosną do nawet 28 stopni. O upale nad Polską jeszcze nie mówimy, ale prognozy długoterminowe są naprawdę obiecujące jeśli chodzi o temperatury na przyszły tydzień. Według prognoz pogoda popsuje się w przyszły weekend. Znów zrobi się chłodno i pojawi się więcej opadów. Jednak w tytule wpisu napisałem o prognozie długoterminowej na 7 dni, więc nie będę rozpisywał się tu o przyszłym weekendzie. Podsumowując, czeka nas kilka chłodniejszych dni. Jednak już po weekendzie do Polski wróci ciepło, a termometry wskażą nawet 28 stopni Celsjusza.