Ochłodzenie w Polsce. Temperatury runą w dół o 16 stopni. Jak długo potrwa powiew chłodu w czerwcu ?

Przez Polskę przetoczył się front atmosferyczny przynosząc lokalnie niszczące burze. Nastało ochłodzenie. Temperatury w wielu regionach spadły nawet o kilkanaście stopni. We wpisie sprawdzimy, dlaczego doszło do ochłodzenia i na jak długo zrobiło się chłodniej. Zerknę również na prognozy na bardziej odległe terminy, by zobaczyć, czy chłodniej zrobi się do końca czerwca.

Ochłodzenie w regionie. Czym jest spowodowane ?

Już w dniu wczorajszym do Polski z zachodu dotarł front atmosferyczny. Front przyniósł silne załamanie i ochłodzenie na zachodzie. Dziś kontynuacja groźnej aury towarzyszącej wymianom mas powietrza w kraju.

Ochłodzenie w Polsce. Przyczyny baryczne
Ochłodzenie w Polsce. Przyczyny baryczne

Powyżej mapa z sytuacją baryczną dla Polski na dzisiejszy dzień. Widzimy, że centralnie nad Polską znajduje się chłodny wycinek frontu atmosferycznego. W związku z tym, za frontem spływa do kraju znacznie chłodniejsza masa powietrza, przynosząc ochłodzenie. Spływ chłodnych mas powietrza do Polski doskonale widać na poniższej mapie rozkładu temperatury na wysokości około 1500 m.n.p.m

Spływ chłodnych mas powietrza. Ochłodzenie w Polsce
Ochłodzenie w Polsce. Rozkład mas powietrza obrazuje spływ chłodu z północnego zachodu

Powyższa mapa to prognoza na późne popołudnie na środę. Widzimy, że na północnym zachodzie, częściowo zachodzie i północy obecne będzie już powietrze znacznie chłodniejsze, o zupełnie innych cechach. Teraz zobaczmy jak przełoży się to na temperatury w kraju.

Ochłodzenie w Polsce. Jak długo potrwa ?

Wiemy już, że za ochłodzenie odpowiedzialny będzie front atmosferyczny, za którym w nasz region zacznie spływać znacznie chłodniejsze powietrze z północnego zachodu. Jak silne będą spadki temperatury w dniu dzisiejszym niech świadczy o tym poniższa mapa z prognozą temperatury.

Duży kontrast temperatury w Polsce w środę 19 czerwca
Olbrzymia różnica temperatury nad Polską w środę 19 czerwca

Powyższa mapa robi olbrzymie wrażenie. Podczas gdy na południowym wschodzie temperatury wzrosną do nawet 30-31 stopni (niektóre modele mówią o upale do 33 stopni), na północnym zachodzie kraju termometry wskażą zaledwie 15-16 stopni Celsjusza. Ponieważ front, a co za tym idzie, chłodne masy powietrza najpóźniej dotrą na południowy wschód, dlatego w tych regionach bardzo ciepło będzie do końca środy. Czwartek przyniesie ochłodzenie, już w całym kraju. Jednak nie będą to spadki tak silne jak w środę w dzielnicach północnych.

Ochłodzenie w czwartek 20 czerwca w Polsce
Ochłodzenie w czwartek nie będzie już silne

Widzimy, że spływ chłodnego powietrza za frontem znaczący będzie tak naprawdę tylko w środę na zachodzie i północy kraju. Temperatury w czwartek będą oczywiście znacznie niższe niż w środę na południowym wschodzie, jednak ochłodzenie w dłuższym okresie w żaden sposób nam nie grozi. Zawsze sprawdzaj najnowsze prognozy pogody dla Polski na naszej stronie głównej.

Upał wróci bardzo szybko, jednak czy jest szansa na chłodniejsze dni w czerwcu ?

O tym, że niskie temperatury nie zawitają do nas na dłużej niech świadczą prognozy na piątek. Na południowym zachodzie Polski powróci upał, ponieważ temperatury choćby na Dolnym Śląsku znów przekroczą wartości 30 stopni Celsjusza. Gorąco zrobi się w całym kraju, ponieważ praktycznie wszędzie w Polsce w piątek termometry pokażą w okolicach 25 stopni. O co w kolejnych dniach czerwca? Spójrzmy na animację prognoz temperatury.

Ochłodzenie w Polsce. Czy potrwa dłużej? Jest szansa na chłodniejsze dni do końca czerwca ?

Wiele wskazuje na to, że po gorącym piątku i sobocie w części kraju, na początku przyszłego tygodnia mamy szanse na ponowne ochłodzenie. Nadal nie będzie ono silne, ponieważ temperatury nadal wynosiły będą powyżej 20 stopni. Po raz kolejny chłodniej zrobi się na krótko, ponieważ już w połowie przyszłego tygodnia znów widać upał w prognozach dla naszego kraju.

Silny upał na koniec czerwca w Polsce
Silny upał na koniec czerwca w Polsce

W końcówce czerwca, według obecnych wyliczeń modeli pogodowych znów czeka nas prawdziwy żar lejący się z nieba. Temperatury powędrują nawet w okolice 32-33 stopni Celsjusza. Odpowiadając więc na pytania, jakie zadajecie nam w wiadomościach prywatnych, nic nie wskazuje na to, by ochłodzenie, które nadeszło po przejściu frontu atmosferycznego potrwało w naszym kraju dłużej.