Odpoczniemy kilka dni od burzowej pogody. Z północy na południe Polski przemieszcza się chłodny front atmosferyczny

  • 5 czerwca 2018

We wtorek zjawiska burzowe ograniczą swój zasięg do południowej części Polski. Przez nasz kraj wędruje już chłodny front atmosferyczny położony w płytkiej zatoce niskiego ciśnienia związanej z niżem znad północno-zachodniej Rosji. Za frontem postępuje adwekcja suchszego powietrza z północy.

Szczególnie aktywne formacje burzowe powinny powstać od Podkarpacia przez Opolszczyznę aż po Kotlinę Kłodzką. Na pozostałym obszarze kraju atmosfera będzie stabilna i nie przewiduje się rozwoju zjawisk burzowych.

Chwiejność termodynamiczna będzie na ogół mała do umiarkowanej. Zawartość wody w pionowym słupie powietrza wyniesie od 25 mm do 31 mm. Słaby przepływ mas powietrza przełoży się na niskie wartości pionowego ścinania wiatru do około 10 m/s w warstwie 0-6 km. W takich warunkach formować maja się na ogół pojedyncze komórki burzowe, bądź też niewielkie struktury multikomórkowe.

Podstawowym zagrożeniem wtorkowych burz mają być ulewy ze względu na dużą wodność atmosfery i relatywnie niski przepływ mas powietrza. Oprócz intensywnych opadów deszczu, spodziewamy się gradu o średnicy od 1 cm do 2cm.

-Reklama-

-

Oczekiwane są również porywy wiatru do 60 km/h – 70 km/h. Szczególnie aktywna konwekcja może rozwinąć się w pasie górskim i podgórskim, gdzie na jej rozwój wpływ będzie mieć orografia terenu. Spodziewamy się startu konwekcji już w godzinach południowych, natomiast intensyfikacja zjawisk konwekcyjnych nastąpi popołudniu. Pod wieczór burze powinny zaniknąć.

Obszar zagrożony według IMGW-PIB we wtorek

BIEŻĄCA SYTUACJA BURZOWA TUTAJ

-Reklama-

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.