Pogoda. Odpowiednik huraganu szaleje na Morzu. Silny wiatr i burze. Sprawdź, gdzie obecnie znajduje się Medikan

Wszyscy kojarzą nazwy huragan i tajfun. Huragan jest to zjawisko meteorologiczne niosące ze sobą bardzo silny wiatr, nawalne opady deszczu oraz burze. Skalę zjawiska określa się pięciostopniową skalą Saffira Simpsona, gdzie 5 oznacza najwyższą siłę huraganu.

Huragany to zjawiska występujące nad wodami Oceanu Atlantyckiego. Odpowiednikiem huraganu na Oceanie Spokojnym i Indyjskim jest Tajfun. Niewiele osób wie jednak, że do rozwoju zjawiska analogicznego do huraganów, czy tajfunów dojść może również na Morzu Śródziemnym. Wspominamy o tym, gdyż od wczoraj zjawisko takie obserwować możemy na południu Europy. Na zachód od Sycylii ulokowany jest ośrodek niskiego ciśnienia DETLEF.

Niskie ścinanie wiatru oraz bardzo nagrzane wody Morza Śródziemnego oraz gwałtowny spływ zimnego powietrza z północy. Wszystkie te warunki powodują, że struktura wirowa, którą już dziś obserwować można na Morzu Śródziemnym już w przeciągu najbliższej doby przekształci się w Medikan. Medikan jest właśnie odpowiednikiem huraganu występującym w Europie. Jest to zjawisko bardzo rzadkie. Jeszcze rzadziej „europejskiemu huraganowi” udaje się uzyskać siłę 1 kategorii Saffira Simpsona.

Jednak wciąż jest to bardzo dynamiczne zjawisko pogodowe. Wiatr w obszarze oddziaływania medikanu osiągnie nawet 150 km/h. Zjawisku na Morzu Śródziemnym towarzyszyć będą również burze i ulewne deszcze. Mieszkańcy Włoch przygotować się muszą na bardzo złą pogodę w najbliższym czasie.