Odpowiednik huraganu uderzy w Europie. Potężny wiatr. Do tego burze i ulewy

Mieszkańcy zachodnich wybrzeży Oceanu Atlantyckiego narażeni są na uderzenia potężnych huraganów. Odpowiednikiem potężnego zjawiska na Morzu Środziemnym jest medican. I to właśnie ten odpowiednik huraganu szaleje właśnie na wodach środziemnomorskich.

Odpowiednik huraganu w Europie

Medican Cassilda rozwinął się na wodach na północ od Afryki i wciąż przybierając na sile zmierza na północ w stronę Grecji i Bałkanów. Prognozuje się, że w kolejnych dniach odpowiednik huraganu wciąż przybierał będzie na sile. W związku z tym, w chwili uderzenia w zachodnie wybrzeże Grecji siła wiatru towarzysząca niszczącemu zjawisku sięgała będzie 200 km/h. Wiatr wiejący z taką prędkością z łatwością wyrządzać może szkody w zabudowaniach. Bardzo prawdopodobne jest również zjawisko „cofki” na terenach nadbrzeżnych Grecji.

Medican Cassilda



Tak silny wiatr na południu Europy możliwy będzie za sprawą bardzo dużego gradientu ciśnienia. Ciśnienie w centrum niżu spadnie aż do 994 hPa. To bardzo niska wartość ciśnienia jak na standardy Europy Południowej. Medican po wejściu na ląd dość szybko tracić będzie na sile, siła wiatru zacznie spadać. Największym zagrożeniem po wejściu odpowiednika huraganu na ląd będą burze i ulewne opady deszczu.

Już teraz na czele ośrodka niskiego ciśnienia dochodzi do rozwoju dobrze zorganizowanych, silnych burz. Na wschód i południowy wschó od Sycylii przechodzi obecnie rozległa burza w postaci mezoskalowego układu konwekcyjnego MCS. Burza ta z pewnością przynosi nawalne opady deszczu oraz silny, punktowo niszczący wiatr.

Medicane rozwinął się nad bardzo ciepłymi wodami morskimi. Aktualnie temperatura morza w tym rejonie wynosi 28/31 stopni, a sam układ charakteryzuje się brakiem frontów atmosferycznych. Analogicznie jak w przypadku huraganu. W obrębie tego zjawiska wystepują silne rozbudowane chmury Cumulonimbus. Aby układ spełnił kryteria medicane, średnie porywy w jego obrębie muszą przekraczać 28 m/s w ciągu 10 minut.

Najczęściej odpowiednik cyklonu tropikalnego rozwija się na wschód od Malty i Sycylii, obejmując swoim wpływem rejony Grecji. Opady w czasie przechodzenia medicane mogą osiągnąć 300-400 mm, a porywy wiatru przekroczą 200 km/h.

Morze Bałtyckie jest jednak za zimne, aby powstało takie zjawisko w naszej części Starego Kontynentu.

Poniżej prognozowana trasa medicane w najbliższych dniach