Opady, silny wiatr powyżej 80-90 km/h i burze wtargną do Polski. W tych dniach poczujemy jesienną pogodę

Opady sięgną naszej części Europy począwszy od wtorku. W kolejnych dniach aura ma być kształtowana przez niże atlantyckie.

W minionych dniach nad Polską przeważa pogoda wyżowa, lecz okres stabilnej aury jest już policzony. Wraz z początkiem kalendarzowej jesieni wkroczymy w okres zwiększonej dynamiki w pogodzie, co ma mieć związek z prognozowaną odbudową cyrkulacji strefowej atmosfery, która jest charakterystyczna i wyjątkowa aktywna w czasie jesieni i zimy.

Wraz z nadejściem nowy pory roku odczujemy wpływ odbudowującej się cyrkulacji zachodniej atmosfery, która w kolejnych tygodniach zacznie robić się coraz bardziej aktywna, co wynikać będzie ze wzrastających kontrastów termicznych pomiędzy wychładzającą się bardziej Arktyką a obszarami położonymi w umiarkowanych i niskich szerokościach geograficznych. Początkowo wzrośnie zachmurzenie w kolejnych dniach, pojawią się opady deszczu, potem wystąpi silniejszy wiatr. Następnie czeka nas radykalny spadek temperatury powietrza.

Prognozowany trend temperatury powietrza na okres od 23.09.2024 r. do 2.10.2024 r. według modelu ECMWF HRES 0.1 dla Polski

silny wiatr i burze
Pogoda i dynamiczna pogoda. Będzie spadek temperatury i opady. Źródło: CMM IMGW, meteo.imgw.pl

Do poniedziałku utrzyma się spokojna i stabilna pogoda. Jednak w drugiej części dnia rozpocznie się zmiana pogody i drugiej połowie dnia na zachodzie kraju okresami wzrost zachmurzenie do umiarkowanego, lecz jeszcze bez opadów atmosferycznych.

Jednak w najcieplejszym momencie dnia temperatura maksymalna wyniesie od 20°C nad morzem do 25°C na południu i wschodzie. Aczkolwiek miejscami w rejonach podgórskich około 19°C. 

Dziś Polska od zachodu zaczyna się dostawać się na peryferia wieloośrodkowego układu niżowego z centrami nad Wyspami Brytyjskimi i Norwegią. Jednak w dalszym ciągu pozostaniemy jeszcze w zasięgu suchej masy powietrza polarnego kontynentalnego. Burze nie są dziś prognozowane.

Podczas nadchodzącej nocy Polska będzie stopniowo dostawać się w obszar obniżonego ciśnienia, który będzie związany z niżem znad Morza Północnego. Jednak pozostaniemy jeszcze w suchej, kontynentalnej masie powietrza. Burze nie są prognozowane. Zjawiska konwekcyjne możliwe jutro miejscami na zachodzie, północnym zachodzie i w centrum miejscami.

Prognozowane porywy wiatru na 28 września 2024 r., 12 UTC według modelu ECMWF dla Polski

groźna pogoda i wichury oraz ulewy
Silny wiatr i dynamiczna pogoda w Polsce oraz ulewy

Ulewy i dynamiczna pogoda oraz miejscami intensywniejsze opady oraz burze

Wygląda na to, że wtorek pojawią się opady i zwiększona dynamika w pogodzie. Do naszej części Europy zaczną wkraczać fronty atmosferyczne związane z cyrkulacją strefową atmosfery. Na przeważającym obszarze Polski pojawią się opady i lokalne, lecz na ogół słabe burze. Opady będą przeważnie o natężeniu słabym i umiarkowanym, a więc znacznie słabsze niż w minionych tygodniach. Prognozuje się, że wysokość opadów nie powinna przekroczyć 5-15 mm. Jedynie wzdłuż gmin nadmorskich wysokość opadów może być wyższa. Na szczęście intensywność oraz długość opadów będzie dużo mniejsza niż w poprzednich tygodnia, nie powodując zwiększenia zagrożenia powodziowego w kraju.

Polecamy: Pogoda na 5 dni. Jesień da o sobie znać. Załamanie pogody w Polsce w tygodniu

Prognozowana wysokość i zasięg opadów do 30 września 2024 według modelu ECMWF dla Polski

dynamiczna niżowa pogoda i opady
Ulewy w kraju nie będą tak silne jak w kolejnych tygodniach

Coraz więcej wskazuje, że odbudowa cyrkulacji atlantyckiej atmosfery spowoduje wzrost dynamiki w pogodzie, opady atmosferyczne, jak i też występowanie silnego wiatru i burz. W kolejnych dniach rozpoczynającego się tygodnia mogą zdarzyć się okresy z wiatrem w porywach do około 60-80 km/h, a nad morzem i szczególnie wysoko w górach miejscami powyżej 90-100 km/h. Na Bałtyku może wystąpić sztormowa pogoda.

Prognozowane porywy wiatru wstępnie na 27 września 2024, 12 UTC według modelu ECMWF dla Polski

Silny wiatr i okresami możliwe burze

Przymrozki sięgną Polski najprawdopodobniej na przełomie września i października 2024 r.

W pierwszym tygodniu jesieni kalendarzowej będziemy obserwować stopniowy spadek temperatury powietrza. Wygląda na to, że do okolic czwartku/piątku będzie jeszcze około 20-24°C. W rejonach górskich i nad morzem będą wartości na ogół poniżej 20°C.

Prognozowana orientacyjna temperatura przy gruncie na przełomie września i października w Polsce według modelu SWISS-MRF

przymrozki i niska temperatura w kraju wcześniej opady
Dynamiczna pogoda i potem możliwe przymrozki

Modele numeryczne zakładają, że pod koniec mijającego tygodnia będą zauważalnie niższe wartości na termometrach. Na termometrach często będzie poniżej 14-18°C. Noce będą często z wartościami na poziomie 4-9°C. Taka pogoda zmusi nas, by wyjąć cieplejsze ubrania z szaf i uświadomi nas, że wkraczamy w okres jesiennej aury. Noce na przełomie września i października może przynieść noce i poranki przymrozkowe. Wygląda więc na to, że najcieplejsze dni tego roku już za nami i z każdym kolejnym tygodniem średnia dobowa temperatura powietrza będzie coraz niższa i charakterystyczna dla jesieni termicznej i będziemy dzięki temu m.in obserwować rozwijającą się jesień fenologiczną. Pojawić mogą się również przymrozki.

Źródło: Fanipogody.pl, IMGW-PIB, wxcharts.com, meteologix.com