Pająk na niebie. Zobacz czym jest anvil crawler

Gdy chcę zagiąć kogoś z wiedzy o zjawiskach naturalnych zadaję pytanie o „anvil crawler”. Nie zdarzyło się jeszcze, by ktoś ze znajomych nie wkręconych w burze, czy pogodę miał jakiekolwiek pojęcie o czym mówię. Czym jest anvil crawler?

Przyjrzyjmy się więc zjawisku „anvil crawler”. Anvil crawler, to nic innego jak wyładowanie między chmurowe, które towarzyszy silnie zorganizowanym, rozległym układom burzowym (MCS). Jednak anvil crawler nie jest zwyczajnym wyładowaniem. Jest to piorun, który przemieszcza się wzdłuż chmury burzowej (często kowadła burzowego). Anvil crawler, swą niesamowitość i niepowtarzalność zawdzięcza temu, że podczas wędrówki po chmurze rozgałęzia się w różnych kierunkach, by w krótkim ułamku sekundy przypominać rozciągniętą po niebie pajęczynę. Poniżej nagranie w slow motion z włoskiego Cagliari. Nagranie jest jeszcze świeże. Pokazuje wyładowanie typu anvlil crawler w całej okazałości.

https://www.facebook.com/severeweatherEU/videos/2305301869692901/

Tutaj możecie zobaczyć więcej wyładowań typu anvil crawler. Napisałem, że „anvil crawler” jest wyładowaniem chmurowym. W założeniu tak jest, jednak nierzadko, wyładowanie to, po dziesiątkach kilometrów wędrówki po chmurze, uderza w Ziemię z olbrzymią siłą. Jest to szczególnie niebezpieczna sytuacja, gdyż uderzenie pioruna do ziemi może wystąpić wiele kilometrów od rdzenia burzy, nawet poza strefą opadów. Pamiętam taką sytuację, gdy spokojnie fotografowałem sobie z Lublina wyładowania z burzy w okolicach Piask (20 kilometrów). Kowadło burzy było już nade mną, jednak jeszcze nie padał deszcz. W pewnym momencie z burzy „wyszedł” przepiękny „anvil crawler”, mknął po chmurze w moim kierunku by potężnie uderzyć w stojące nieopodal dźwigi. To było jedno z tych wyładowań, których na prawdę się wystraszyłem 🙂 Na koniec kilka naszych ujęć wyładowania „anvil crawler”. wszystkie wykonane nad Lublinem.

anvil crawler

anvil crawler

anvil crawler