Pierwsze burze już nad Polską. Z każdą chwilą burz będzie przybywać. Dziś będzie groźnie

Zgodnie z prognozami, dochodzi południe i wielu miejscach w kraju dochodzi do intensywnego rozwoju chmur burzowych. Z każdą godziną burz nad Polską będzie więcej, ale już te które rozwijają się obecnie mogą przynosić groźne zjawiska pogodowe. Sprawdzamy, gdzie już występują burze, a gdzie wystąpić mogą w najbliższym czasie.

Dane radarowe Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy. Produkt CMAX.

IMGW-PIB

Na powyższej mapie zawierającej radar opadów nad Polską zaznaczyliśmy obszary, gdzie już w tej chwili występują burze lub gdzie wystąpią w najbliższym czasie. Szczególną uwagę zwróciłbym na burze, które szybko rozwijają się na granicy Ziemi Świętokrzyskiej i łódzkiego.

Do silnego rozwoju burz dochodzi również w pasie od Kujaw do Pomorza. Tam burz przybywa z każdą minutą i mogą one już nie długo nieść ze sobą groźne zjawiska pogodowe.

Dość aktywne elektrycznie burze przemieszczają się obecnie nad wschodnią Wielkopolską. Burze te generują dużo wyładowań atmosferycznych, a także niosą nawalne opady deszczu. Pierwsze wyładowania padają również w południowej części Lubelszczyzny. Tutaj też dochodzi do szybkiego rozwoju chmur burzowych.

Apelujemy o zachowanie ostrożności podczas dzisiejszego, burzowego dnia. Niektóre z dzisiejszych burz mogą być dziś naprawdę groźne.