Pogoda 22 sierpnia. Gradobicia, silne ulewy i pioruny. To będzie groźne popołudnie w Polsce

burze 22 sierpnia

Sobota przyniesie groźną pogodę w kraju. Przez Polskę sunie front atmosferyczny. Przed frontem zalega upalne, wilgotne powietrze pochodzenia zwrotnikowego. Wymiana mas powietrza odbędzie się dziś w kraju w bardzo dynamiczny sposób. 22 sierpnia, w sobotę nad Polską przejdą gwałtowne burze.

SIGNIFICANT IMGW-PIB na dzień 22.08.2020, 06 UTC

front nad Polską

Powyżej zaznaczony został front atmosferyczny i przedfrontowa linia zbieżności wiatru. Jest to stan na godzinę 6 UTC. Front oczywiście w kolejnych godzinach przesunie się na wschód, by po południu znajdować się w pasie od Pomorza, przez Kujawy, Ziemię Łódzką, po Śląsk (Dolny Śląsk). Przed frontem w godzinach popołudniowych dojdzie do rozwoju burz i nawałnic.

Energia dostępna konwekcyjnie, przed frontem osiągnie dziś wartości nawet 2000 J/kg. To już bardzo konkretne wartości, które w połączeniu z innymi czynnikami wspomagającymi powstawanie burz mogą przynieść prawdziwe nawałnice. Jednak wysoki CAPE na szczęście nie zawsze oznacza też bardzo silne burze. W sobotę 22 sierpnia nad Polską nie będzie na szczęście bardzo wysokich parametrów wiatrowych. Stąd też dzisiejsze burze będą groźne, lecz nie powinny mieć tendencji do formowanie się w bardzo niebezpieczne struktury wiatrowe (jak bow echo). Nie oznacza to jednak, że w późnych godzinach wieczornych burze nie połączą się w większy klaster burzowy. Nie można wykluczyć powstania układu MCS, jednak naszym zdaniem prawdopodobieństwo jego powstania nie jest dziś duże.

Warto w dniu dzisiejszym zwrócić uwagę na parametr PWATER. PW na poziomie nawet 45mm skutkował będzie bardzo wydajnymi opadowo burzami. Dzisiejsze zjawiska burzowe niosły będą ulewne, lokalnie nawalne opady deszczu. Przy niskim/umiarkowanym przepływie (burze będą poruszały się dość powoli) skutkować to może zalaniami, a nawet powodziami błyskawicznymi.

Najmocniej rozbudowane w pionie komórki burzowe przynieść dziś mogą opady gradu o średnicy do nawet 4 centymetrów. Wszystkie burze w sobotę mogą dziś generować wiatr sięgający na czele burzy do 80-100 km/h.

Gdzie burze w Polsce 22 sierpnia?

Prognoza burz (IMGW-PIB)

burze 22 sierpnia

Mapa powyżej to ostrzeżenia przed burzami w Polsce na 22 sierpnia wydana przez synoptyków z IMGW. Zasadniczo zgadzamy się z obszarem występowania dziś najgroźniejszych zjawisk burzowych. Najsilniejsze burze wystąpią dziś w pasie od Warmii i Mazur, przez Mazowsze, Ziemię Łódzką po Śląsk i Opolszczyznę. Pierwsze burze pojawią się w Polsce centralnej po południu, a najgroźniejszych burz spodziewamy się w kraju późnym popołudniem i wieczorem.

GDZIE JEST BUZA 22 SIERPNIA ->> sprawdź tutaj

Warto dodać, że wraz z przesuwaniem się frontu na wschód, w godzinach nocnych możliwy będzie dalszy rozwój konwekcji i burz. Modele widzą w nocy. Tutaj warto pamiętać, że są to jedynie wyliczenia numeryczne, jednak jeśli one się sprawdzą to burzowa noc czeka mieszkańców Podlasia, Lubelszczyzny i Małopolski.

Jednak o burzach w nocy napiszemy w wieczornej prognozie pogody na noc z soboty na niedzielę.

Na ten moment podsumujmy co wydarzy się burzową sobotę 22 sierpnia. Do godzin popołudniowych czeka nas silny upał w centrum i na wschodzie kraju. Na zachodzie, za frontem atmosferycznym już chłodniej. W godzinach popołudniowych pierwsze burze wybuchną w regionie Pomorza, Kujaw, na Ziemi Łódzkiej i Opolszczyźnie. Z każdą kolejną godziną burze przesuwały będą się na wschód, by w godzinach wieczornych grzmiało już raczej we wschodnich regionach Polski centralnej. W nocy burze możliwe są (ale nie pewne) również na wschodzie kraju. Więcej o burzach w nocy napiszemy w wieczornej prognozie pogody.