24 stycznia 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda. Atak deszczu marznącego i deszczu lodowego w Polsce (mapy)

W nocy ze środy na czwartek dostaliśmy się wpływ niżu “YVONNE” wraz z frontem okluzji, którego centrum znajduje się nad Węgrami. W czwartek czekają występują w wielu miejscach opady marznące, śnieg z deszczem i śnieg. Lokalnie na drogach jest niebezpiecznie ślisko.

Szczególnie groźna sytuacja występuje na południu i południowym-wschodzie, gdzie w pierwszej części dnia znad Słowacji nasunęła się strefa opadów związana z frontem zokludowanym. Przemieszcza się ona z południa na północ Polski.

SIGNIFICANT IMGW-PIB na dzień 10.12.2020, 12 UTC

Według danych ze stacji IMGW-PIB deszcz marznący i mżawka, ale także miejscami deszcz lodowy pada m.in na Ziemi Lubuskiej, na Dolnym Śląsku, Miejscami takie opady występują też w Wielkopolsce,

Opady te występują zarówno z chmur frontu zokludowanego, jak i też podinwersyjnego Stratusa. Na wysokości 850 hPa (1500 metrów) napływa cieplejsze powietrze z południa, natomiast przy ziemi utrzymuje się temperatura ujemna, co prowadzi do występowania opadów marznących powodujących gołoledź.

Położenie opadów atmosferycznych o godzinie 10 w czwartek. Miejscami pada też marznąca mżawka, której radar ze względu na niskie natężenie nie wykrywa.

Na przykład na Śląsku, w Małopolsce i na Podkarpaciu występują opady deszczu lodowego. Są niczym innym jak drobnymi ziarnami lodu. Dlatego na drogach i chodnikach jest niebezpiecznie ślisko.

W kolejnych godzinach strefa opadów przemieszczać ma się dalej na północ, obejmując wschód i centrum oraz północ i północny-wschód naszego kraju. Opady marznącego deszczu przechodzić zaczną jednak w śnieg. Miejscami utworzy się niewielka pokrywa śnieżna. Największe szanse będą na wschodzie i północnym-wschodzie oraz miejscami na południu.

Prognoza wysokości pokrywy śnieżnej do godzin porannych w piątek.

Prognoza zachmurzenia, typu oraz miejsca wystąpienia opadów na czwartek i noc z czwartku na piątek.