Coraz więcej osób zastanawia się, jaka pogoda będzie panować w nadchodzące święta na obszarze Polski. Sprawdźmy wstępne, orientacyjne prognozy na ten okres.
Od pewnego czasu przyglądamy się orientacyjnym prognozom numerycznym na końcówkę 2020 roku. Wielu Czytelników pyta nas, jakie mogą być nadchodzące święta. Wpis będzie miał charakter orientacyjny i nie wiążący, gdyż precyzyjne przewidzenia pogody na tyle dni do przodu nie jest jeszcze możliwe. Opierać będziemy się na ogólnym trendzie w modelach numerycznych GFS i ECMWF.
Modele numeryczne prognozują, że po 20 grudnia w naszej części Europy pojawią się atlantyckie niże. Jest szansa, że ciepłe powietrze wkroczy do Polski w okolicach 23 grudnia 2020 i zostanie z nami na święta, a spływ chłodnej masy rozpocznie się najprawdopodobniej po świętach.
Poszczególne warianty modelu amerykańskiego, czyli GFS wskazują, że Wigilię, bądź 25 grudnia 2020 znajdziemy się w tylnej części niżu atlantyckiego, w chłodnej i chwiejnej masie arktycznej. Wtedy też przelotne opady śniegu, a nawet lokalne burze śnieżne z wyładowaniami atmosferyczne są możliwe w niemal całym kraju. Miejmy jednak na uwadze, że wyliczenia na tak odległy okres są obarczone bardzo dużym błędem prognostycznym. Nie da się na ten moment jednoznacznie odpowiedzieć czy całe święta będą bardzo ciepłe i wietrzne. Niektóre modele sugerują nawet możliwość wystąpienia wichur. Uspokajamy jednak, że precyzyjne prognozy będą możliwe dopiero 3-5 dni, a wpis traktujmy jako ciekawostkę.
Wpływ cyrkulacji strefowej na pogodę w okresie świątecznym będzie najprawdopodobniej wyraźny, co prowadzić może do dużej zmienności pogody m.in w Polsce.
Model ECMWF nie obejmuje jeszcze swoim zasięgiem całym świąt. Sugeruje on jednak wyraźną dominacje cyrkulacji atlantyckiej w okresie świątecznym, co może przynieść miejscami niespokojną aurę w Europie.
Napływ powietrza arktycznego może rozpocząć się w Wigilię, bądź w pierwszy dzień świąt, gdy za frontem chłodnym spłynie prawdopodobnie zimna i chwiejna masa arktyczna.
Model GFS wskazuje, że 24 grudnia 2020 temperatura w całym kraju może być na plusie. Noc miejscami może przynieść przymrozki. Zwłaszcza w sytuacji spływu chłodnej masy arktycznej.
W pierwszy dzień świąt temperatura może wyraźnie się obniżyć. Miejscami w górach i na obszarach podgórskich chwycić może przymrozek, a za dnia temperatura przekroczyć może maksymalnie 2-3 stopnie na nizinach. Noc z 25/26 grudnia może być chłodna i z przymrozkami oraz przelotnymi opadami śniegu, ale to dalej nic pewnego.
Przelotne opady śniegu o charakterze konwekcyjnym w niemal całym kraju są możliwe w nadchodzące święta. Prawdopodobne ulokowanie wyżu nad Europą Zachodnią i niżu nad państwami bałtyckim, a potem nad Rosją przyczyniłoby się do adwekcji chłodnej masy arktycznej z północnego-zachodu. Szczególnie w pierwszy, bądź drugi dzień świąt. Przelotne opady śniegu mogłyby wystąpić także po świętach. Przeważnie przy dodatniej temperaturze w ciągu dnia i ujemnej w nocy. Miejscami jednak na nizinach może utworzyć się pokrywa śnieżna.
W wiązkach modelu GFS widać możliwość ochłodzenia w okresie świątecznym. Zwłaszcza w pierwszy dzień świąt. Wyliczenia te jednak ze względu na odległy termin nie są wiążące. Widać doskonale, że prognozy na tak odległy okres charakteryzują się bardzo dużą rozbieżnością, ale ochłodzenie w okresie świątecznym, bądź po świętach jest możliwe. Sugeruje nam to średnia wiązek zaznaczona kolorem białym. Skrajne warianty najprawdopodobniej się nie sprawdzą. Wyliczenia dotyczą wysokości izobarycznej 850 hPa (1500 metrów) i 2 m.np.g). Zaznaczyliśmy też omawiany okres na grafikach. Czerwoną linią jest wyznaczona średnia temperatura z okresu referencyjnego 1981-2010. W tym przypadku na przykładzie miasta Warszawa.
Dodatnia anomalia temperatury według modelu CFS może utrzymać się do końca roku, co może przekreślić szanse na silny atak zimy pod koniec 2020 roku.
Prognoza ma charakter orientacyjny. Wkrótce podamy kolejne informacje o trendzie w pogodzie na okres świąteczny. Niewykluczone, że zamiast znacznego ochłodzenia święta przyniosą wysoką temperaturę, a ochłodzenie po 26 grudnia 2020 nie będzie tak dotkliwe jak sugerują, to niektóre wiązki modelu GFS.