Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda. Bardzo ciepło w Polsce. Czy padnie rekord temperatury?Zasadniczo znajdujemy się pomiędzy górną zatoką niżową ulokowaną na zachodzie Starego Kontynentu a wyżem znad wschodniej Europy. Napływa do nas dlatego bardzo ciepła masa powietrza pochodzenia zwrotnikowego z południowego zachodu.

Powoduje to, że w ostatnich dniach temperatury w naszym kraju poszybowały w górę bardzo, bardzo wysoko. Poniżej prezentujemy mapę przygotowaną przez serwis Meteoprognoza. Grafika prezentuje temperatury maksymalne nad Polską w dniu 14 października 2019.

Jasno widać tutaj, że w dniu wczorajszym najcieplej było na południowym zachodzie kraju. Najchłodniej było nad morzem, lecz to i tak są temperatury zdecydowanie przekraczające normy za miesiąc październik.

Nad samym morzem w poniedziałek odnotowano w okolicach 17-18 stopni. Na wschodzie i w centrum Polski temperatury wzrosły do 23-24 kresek powyżej zera.

Powyżej dane ze stacji meteorologicznych za dzień 14 października (źródło ogimet.com). Na grafice zaprezentowano 20 najcieplejszych miast. Widać, że w Lesznie, Słubicach i Jeleniej Górze temperatury zbliżyły się do 25 stopni Celsjusza.

Z powyższych wyliczeń modelu GFS widać, że we wtorek nad Polską będzie równie ciepło. Temperatury w wielu miejscach na południu kraju znów wzrosną do 25 stopni. Lokalnie może być jeszcze cieplej.

Czy padnie rekord temperatury za październik? Wczoraj zabrakło całkiem sporo. Dziś również nie będzie łatwo, ale w przyrodzie nigdy nie można być do końca pewnym. Dotychczas najcieplejsze dni października odnotowano w roku 1966. Dokładnie 4 października 1966 zanotowano: 28,9 stopni w Trzebiechowie, 28,8 w Sulęcinie oraz 28,7 w Gorzowie Wielkopolskim.

Jak widać brakuje 3-4 stopni do rekordu pomiarów. Oczywiście należy zwrócić uwagę, że poprzednie rekordy padły na samym początku października. Dziś mamy już piętnasty dzień miesiąca. Jednak trzymamy kciuki. To ostatni tak ciepły dzień w tym roku. Od środy wkroczy ochłodzenie i temperatura na zachodzie Polski spadnie o nawet 10 stopni. W czwartek ma być już chłodniej na obszarze całego kraju, ale temperatury dalej będą wysokie jak na październik.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk