Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda. Będzie 25°C. Uderzenie „gorąca” już blisko, możliwe burze w Polsce


Wkraczamy stopniowo w coraz cieplejszy okres synoptyczny w Polsce. Fale bardzo ciepłego powietrza z kierunków południowych odczujemy zwłaszcza w drugiej połowie przyszłego tygodnia. Wiele wskazuje, że temperatura przekroczy pierwszy raz w tym roku 20 stopni. Czeka nas dość suchy okres synoptyczny, ale w momencie wypierania ciepłego powietrza możliwe są burze frontowe.

W sobotę Polska znajduje się pod wpływem wyżu „KEYWAN”, który przemieszcza się z zachodu na wschód. Napływa powietrze z zachodu. Słabe opady atmosferyczne są prawdopodobne tylko na Pomorzu oraz na Warmii i Mazurach oraz na Suwalszczyźnie i Podlasiu. Tylko noc z soboty na niedzielę przyniesie w Polsce przymrozki, kolejna już bez spadków temperatury do ujemnych wartości w porze nocnej.

Sytuacja synoptyczna na dzień 4.03.2020, 12 UTC

W niedzielę centrum mobilnego wyżu „KEYWAN” przesunie się nad Ukrainę. My w dalszym ciągu pozostaniemy w zasięgu jego klina wyżowego, co zapewni pogodną i bezopadową aurę w całym kraju.

Sytuacja synoptyczna na dzień 5.04.2020, 12 UTC

Pogoda. W poniedziałek z napływem powietrza z południa

Modele pogodowe są zgodne, że w poniedziałek nasz kraj znajdzie się w napływie masy z południa i południowego-wschodu. Polska znajdzie się pomiędzy wyżem znad wschodniej Europy a głębokim niżem atlantyckim w rejonie Islandii. Natomiast w środkowych warstwach troposfery powstanie już w niedzielę układ Omega. W obrębie blokady wyżowej występować będą silne ruchy zstępujące i niska wilgotność powietrza, co nie powinno sprzyjać powstawaniu zachmurzenia. Opady atmosferyczne nie wystąpią w całym kraju.

Sytuacja synoptyczna na dzień 6.04.2020, 12 UTC

Widoczna blokada Omega w środkowej troposferze na początku tygodnia

Pogoda. Wtorek z dalszą dominacją wyżowej pogody

Prognozy na początek przyszłego tygodnia wyklarowały się. Pozostaniemy pod wpływem rozległej blokady antycyklonalej, w napływie bardzo ciepłego powietrza z południa. Wyż nie tylko obecny będzie przy ziemi, ale także znajdzie swój odpowiednik pod postacią układu Omega w środkowej troposferze.

Sytuacja synoptyczna na dzień 7.04.2020, 12 UTC

Utrzymująca się silna blokada wyżowa prognozowana 7 kwietnia 2020 nad Europą.

W środę nasz kraj pozostanie pod wpływem rozległego wyżu, w napływie coraz cieplejszych mas powietrza z południa.

Pogoda. Czwartek z kontynuacją wyżowej pogody

Modele numeryczne prognozują, że w czwartek utrzyma się silna blokada wyżowa, która nie będzie dopuszczać atlantyckich niżów. Dlatego do weekendu nie są prognozowane w Polsce opady atmosferyczne, pogłębiać będzie suszę i utrudniać wegetacje.

Prognoza pogody na 5 dni według synoptyków Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego

Pogoda. Bardzo ciepły przyszły tydzień

Wszystkie modele pogodowe zgodnie prognozują, że szczególnie wysokie temperatury zobaczymy od środy. Wtedy w wielu miejscach Polski temperatura zbliży się, a nawet przekroczy 20 stopni. Jednak już we wtorek termometry pokazać mogą 22 stopnie na zachodzie.

W czwartek na przeważającym obszarze Polski będzie ponad 21 stopni, co ukazuje rycina poniżej.

Piątek może przynosić w dalszym ciągu wiosenne temperatury w całym kraju, chociaż pomiędzy modelami pojawiają się rozbieżności, jeśli chodzi o prognozowane maksymalne wartości temperatury.

Najchłodniejszy jest wariant modelu ECMWF na piątek.

Prognozy modeli na przyszły tydzień wskazują na wiosenne temperatury w całym kraju, lecz prognozowane wartości maksymalne różnią się pomiędzy modelami, co jest naturalne z powodu dość odległego terminu.

Model GFS prognozuje, że przyszła niedziela przynosić będzie wiosenne temperatury powyżej 20 stopni. Model ECMWF prognozuje mniej optymistyczny wariant wskazujący na temperatury w okolicach 10-13 stopni.

Wielkanocny poniedziałek przynieść może już ochłodzenie w całym kraju. Niewykluczone, że do połowy kwietnia pojawią się lokalne burze.

Pogoda. Do połowy miesiąca suchy okres w pogodzie

Modele pogodowe nie przewidują nadejścia przymrozków i bardzo niskich temperatur do połowy kwietnia. Ilość opadów będzie poniżej normy wieloletniej. Będzie to spowodowane dominacją wyżów barycznych, frontów atmosferycznych przechodzących przez nasz kraj ma być niewiele. Niewykluczone są jednak burze, zwłaszcza w okresie wypierania cieplejszego powietrza przez front atmosferyczny. Wstępnie w okolicach 13 kwietnia, lecz prognozy mogą jeszcze zmianie. Ciężko na ten moment powiedzieć do kiedy utrzymają się temperatury powyżej 20 stopni w Polsce. Występują duże rozbieżności pomiędzy modelami pogodowymi i konieczne jest weryfikowanie kolejnych odsłon modeli numerycznych.