Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda. Będzie -36°C na 500 hPa nad Polską. „Atak zimy”, spadnie nawet 30 cm śniegu na południu. Niewykluczone burze


Pogoda. Będzie -36°C na 500 hPa nad Polską. „Atak zimy”, spadnie nawet 30 cm śniegu na południu. Niewykluczone burze w kraju.

Od kilku dni utrzymuje się wysoka dynamika w pogodzie związana z cyrkulacją strefową. Przez nasz kraj przechodzą liczne fronty atmosferyczne. Zmienność pogody jest duża, nie brakuje również silnego wiatru. W kolejnych dniach czeka nas spływ powietrza arktycznego. Na wysokości izobarycznej 500 hPa, czyli 5500 metrów nad poziomem gruntu temperatura obniży się nawet do -36°C. Na szczęście przy ziemi w tym czasie będzie znacznie cieplej. Spodziewane są opady śniegu. Szczególnie dużo białego puchu spadnie na obszarach podgórskich i górskich Polski południowej.

Już w środę nasz kraj znajdzie się pod wpływem silnego układu wysokiego ciśnienia z centrum nad Europą Zachodnią. Znad Arktyki spłynie powietrze arktyczne po wschodniej stronie wyżu. Wystąpi wiele rozpogodzeń.

Sytuacja synoptyczna na dzień 5.02.2020, 12 UTC

Górna zatoka niżowa zbudowana z arktycznego powietrza nasunie się nad Polskę we wtorek. Długa fala górna zanurkuje aż nad basen Morza Śródziemnego.

Pierwsza opady śniegu mają wystąpić już jutro na południu Polski. Utrzymają się przez cały wtorkowy wieczór, trwając w nocy z wtorku na środę, zanikając dopiero pojutrze rano.

W środę w wielu miejscach Polski wystąpią rozpogodzenia spowodowane adwekcją zimnego, suchego powietrza arktycznego.

W czwartek nad Polskę nasunie się kolejna strefa frontowa z opadami deszczu, natomiast w Małopolsce i na Podkarpaciu śniegu, miejscami deszczu ze śniegiem. Śnieg w południowej części Polski padać ma przez cały dzień, ustępując dopiero w piątek rano.

Najwięcej śniegu spadnie w pasie od Podhala po Bieszczady, co więcej w regionach pogórza Małopolski i Podkarpacia prognozowany jest znaczny przyrost pokrywy śnieżnej.

Biały puch spadnie również na południu woj. śląskiego, ale także w Sudetach. W czwartek niewielka pokrywa śnieżna może wystąpić na wschodzie Polski, chociaż wiele modeli sugeruje na froncie głównie opady deszczu, ale miejscami padać będzie mokry śnieg i deszcz ze śniegiem.

W polskich górach do czwartku spaść może nawet 30 cm śniegu, punktowo nawet więcej. Miejscami na nizinach również krajobrazy zabielą się. Zwłaszcza we wschodniej połowie Polski.

Prognozowana wysokość pokrywy śnieżnej przez model ECMWF dla Polski w okresie od poniedziałku do piątku

Również model GFS prognozuje, że najwięcej śniegu spadnie na południu Polski do piątku.

W okresie od 5.02.2020 do 8.02.2020 czeka nas ochłodzenie, które szczególnie odczują mieszkańcy Polski wschodniej i południowej. Lekki mróz pojawi się także w innych rejonach Polski, nie tylko w porze nocnej.

W nocy z 5.02.2020 na 6.02.2020 występować ma podział na cieplejszy zachód i chłodniejszy wschód Polski.

W czwartek najcieplej będzie na zachodzie, najchłodniej na wschodzie Polski.

Dość chłodna będzie noc z czwartku na piątek. Szczególnie we wschodniej połowie kraju.

W piątek najcieplej będzie na zachodzie, natomiast z temperaturą w okolicach zera na wschodzie.

Noc z piątku na sobotę z ujemnymi temperaturami na wschodzie, na zachodzie na plusie.

Pogoda. W sobotę postępujące ocieplenie

Wiele wskazuje, że w sobotę rozpocznie się ocieplenie. Za dnia nie prognozowane są ujemne temperatury.

Lekki mróz na wschodzie w nocy z soboty na niedzielę

Model ECMWF prognozuje lekki mróz na wschodzie, dodatnie temperatury na zachodzie w nocy z 8.02.2020 na 9.02.2020.

Noc z niedzieli na poniedziałek już bez przymrozków

Wiele wskazuje, że w nocy z niedzieli na poniedziałek w całym kraju temperatura będzie dodatnia. Odbuduje się cyrkulacja strefowa.

Pogoda. W poniedziałek ponad 10 stopni w Polsce, możliwa wichura

W związku z napływem bardzo ciepłego powietrza z południowego-zachodu i południa temperatura przekroczy ponad 11 stopni w wielu miejscach Polski w przyszły poniedziałek. Wiele modeli sugeruje możliwość wystąpienia wichury, ale wyliczenia te będą ulegać zmianom.

Porywy wiatru na nizinach mogą przekroczyć 100 km/h. Prognozy te będą jednak ulegać zmianom. Niewykluczone są również burze.

Po 10 lutego niewykluczone są kolejne wichury w Polsce.