Pogoda. Będzie znów 20°C, a potem wróci śnieg i mróz do Polski

Pogoda. Uderzenia ciepła zbliża się do Polski. Po weekendzie powróci jednak chłód. Na nizinach pojawią się przymrozki, a w górach dwucyfrowy mróz.

Pogoda. Ujemna anomalia temperatury na początku kwietnia

Przed nami kilkudniowe ocieplenie. Prognozy nie są jednak optymistyczne, gdyż po nagłym wzrośnie temperatury pod koniec bieżącego tygodnia nadejdzie wyraźne ochłodzenie na początku przyszłego. W tym roku faktycznie sprawdza się przysłowie „kwiecień plecień, bo przeplata trochę zimy, trochę lata”. Z wyraźną przewagą chłodnych okresów, ujemnych wartości na termometrach oraz opadami śniegu i deszczu ze śniegiem, a nawet burzami. Głównie o charakterze adwekcyjnym.

W całym kraju temperatura za okres od 1.04.2021 do 7.04.2021 jest poniżej normy wieloletniej, uwzględniając okres referencyjny 1991-2020. Średnie odchylenie od normy wieloletniej wynosi około -2,5°C. Nie brakuje jednak miejsc, gdzie temperatura jest niższa o ponad 3 stopnie.

Pogoda. Anomalia temperatury za okres od 1.04.2021 do 7.04.2021.

Pogoda. Przed nami krótkie ocieplenie, potem znów nadejdzie chłód

Jeszcze tylko w czwartek, 8 kwietnia 2021 temperatura na obszarze Polski była poniżej normy wieloletniej. W piątek arktyczny chłód ustąpi miejsca cieplejszej masie powietrza i temperatura wzrośnie. Kulminacyjna faza ocieplenia dotrze do Polski na weekend. Wysoka temperatura jeszcze w poniedziałek, chociaż od zachodu wkroczy front chłodny niosący opady i ochłodzenie. Spodziewany jest duży kontrast termiczny pomiędzy wschodem a zachodem. We wtorek powinniśmy znaleźć się już w chłodnej masie z północnego-zachodu. Nocami i w godzinach porannych prawdopodobne są przymrozki, a wysoko w górach dwucyfrowy mróz. Niewykluczone, że na nizinach spadnie ponownie śnieg. Radzimy wstrzymać się ze zmianą opon zimowych na letnie w samochodach przynajmniej do końcówki przyszłego tygodnia.

Prognoza anomalii na poszczególne dni w okresie od 8.04.2021 do 14.04.2021 według modelu ICON. Uwzględniony jest w tym przypadku okres referencyjny 1991-2020. ICON opóźnia wejście ochłodzenia względem innych wiodących modeli numerycznych. Niewykluczone, że na początku tygodnia zaobserwujemy duży kontrast termiczny. We wtorek, bądź w środę już w całym kraju temperatura będzie kilka stopni poniżej normy klimatologicznej. Zweryfikujemy ponownie prognozy w piątek, dysponując najświeższymi wyliczeniami modeli.

Pogoda. Anomalia temperatury na okres od 4.08.2021 do 14.04.2021. Średnia za 7 dni.

Pogoda. Termiczna wiosna, a nawet krótkie „lato termiczne” według ICON

W weekend oraz na początku przyszłego tygodnia średnia dobowa temperatura powietrza będzie na granicy wiosny termicznej a lata termicznego. Najcieplejsza powinna okazać się sobota i niedziela doskonale widać to na poniższej rycinie. Poniedziałek pozostaje pewną nie wiadomą. Dużo zależeć będzie od prędkości wkroczenia frontu chłodnego z opadami w drugiej części dnia. Środa i czwartek z dużą zmianą w pogodzie na obszarze całego kraju. Cieplej dopiero powinno zrobić się w przyszły piątek, bądź na przełomie 2 i 3 dekady kwietnia.

Pogoda. Jak wysoka będzie temperatura w najbliższych dniach?

Już w piątek na zachodzie, południu, centrum i wschodzie termometry pokażą w najcieplejszym momencie dnia od 9°C do 11°C. Chłodniej na nizinach będzie tylko na Warmii i Mazurach oraz Podlasiu i Suwalszczyźnie od 7°C do 9°C. Opady atmosferyczne nie wystąpią, w wielu regionach będzie pogodnie. Więcej chmur na północy oraz zachodzie, gdzie zaznaczy się wpływ zatoki niżu znad Skandynawii. Dopiero wieczorem opady są prognozowane na Pomorzu Zachodnim, Wybrzeżu oraz Pomorzu Środkowym i Wschodnim.

Prognozowana temperatura powietrza w piątek na obszarze Polski według modelu ICON.

Pogoda. Temperatura w piątek na obszarze Polski.

Jeszcze cieplej zrobi się w sobotę na przeważającym obszarze Polski. Na zachodzie, południu, centrum i wschodzie termometry pokażą od 14°C do 19°C. W południowej części kraju prawdopodobne przekroczenie 20°C. Najchłodniej na północy, gdzie zalegać będzie zachmurzenie warstwowe oraz wystąpią słabe opady deszczu związane z pofalowanym frontem atmosferycznym. Opady wystąpią na Ziemi Lubuskiej, częściowo Pomorzu Zachodnim, Kujawach oraz Pomorzu Środkowym i Wschodnim.

Pogoda. Temperatura maksymalna w sobotę na obszarze Polski.

Pogoda. Kulminacyjna fala ciepła przypadnie na niedzielę

Niedziela przyniesie kulminacyjną fazę ocieplenia. Nie powinno padać w całym kraju, a zachmurzenie ma być na ogół małe i umiarkowane. Na zachodzie termometry pokażą 18°C/20°C. Zbliżone wartości obserwowane będą miejscami na południu. W centrum i na wschodzie od 16°C do 18°C. Chłodniej nad morzem około 10°C.

Prognozowana temperatura na niedzielę

Pogoda. Postępujące ochłodzenie na początku tygodnia

Prognozy na początek przyszłego tygodnia zweryfikujemy w najbliższych dniach. Widać wyraźnie, że od zachodu w poniedziałek, bądź we wtorek wkroczy silne ochłodzenie. Przed frontem termometry pokażą 18°C/20°C, natomiast za frontem 4°C/8°C. Z frontem związane będą opady atmosferyczne. Głównie deszczu, deszczu ze śniegiem, a miejscami również śniegu.

Dużo opadów we wtorek nad Polską

We wtorek ochłodzi się praktycznie w całym kraju. Niewykluczone, że na krańcach wschodnich, południowo-wschodnich zalegać będzie ciepły sektor, dlatego tam też wartości na termometrach mogą okazać się najwyższe. Zweryfikujemy ponownie te prognozy w najbliższych dniach.

Niewykluczone, że w okolicach środy i czwartku przez Polskę przejdzie śnieżyca. Jej zasięg pozostaje na ten moment nie wiadomą, ale miejscami na nizinach może utworzyć się pokrywa śnieżna, nawet kilkucentymetrowa. Poniższe wyliczenia traktujmy orientacyjnie, gdyż przy dynamicznej sytuacji barycznej prognozy mogą ulec istotnym zmianom, odsuwając obfite opady zimowe poza obszar naszego kraju.

Orientacyjna prognoza ciśnienia, zachmurzenia oraz opadów dla Polski na 13 kwietnia, 12Z

Pogoda. Śnieżyca w Polsce

Prognoza ciśnienia, zachmurzenia oraz opadów dla Polski na 14 kwietnia 2021, 00 UTC według modelu GFS

Pogoda. Śnieżyca w Polsce, 14 kwietnia 2021.

Chłodny okres synoptyczny potrwa przynajmniej do 15-16 dnia miesiąca. Do tego okresu zdarzą się nocne przymrozki, a w górach większy mróz. Na dłuższe ocieplenie przyjdzie nam poczekać do przełomu 2 i 3 dekady kwietnia.

Źródło grafik: meteomodel.pl, wxcharts.com