Pogoda. Burza była mało prawdopodobna, ale powstała, zagrzmiało na pograniczu polsko-ukraińskim. Modele numeryczne nie wskazywały w tej części Polski warunków do powstania burz, lecz opady pochodzenia konwekcyjnego miały występować.
Dziś przeważający obszar Polski jest pod wpływem wypełniającego się ex huraganu „Lorenze”, który był najsilniejszym cyklonem na wschodnim Atlantyku, wkraczając na Wyspy Brytyjskie wytracił znacznie na intensywności i w sobotę jego centrum znajduje się na południe od Polski, natomiast jego wilgotny front okluzji psuje aurę zwłaszcza na południu i południowym wschodzie kraju, co potwierdzają dane radarowe. Napływa masa arktyczna, morska.
Detektory wyładowań zanotowały wyładowania na wschód od Tomaszowa Lubelskiego. Nie była ta groźna burza, bądź burze, towarzyszył jej tylko deszcz do 15 mm. Rano pojedyncze wyładowania atmosferyczne odnotowano w południowej części Morza Bałtyckiego.
Bieżące położenie opadów i burz tu
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC
1 komentarz do “Pogoda. Burza była mało prawdopodobna, ale powstała. Zagrzmiało w kraju”