Pogoda. Burze nad Polską. Grzmi na zachodzie i południu (mapy)

Dziś wschód Polski jest jeszcze na skraju wyżu znad Ukrainy, lecz nad zachodnią część kraju nasunęła się zatoka niżowa z linią zbieżności, a z południowego zachodu napływa ciepłe i bardziej wilgotne powietrze polarne morskie.

Prognoza burz według IMGW-PIB na dzień 23.09.2020 od 17:00 do 20:00

Komunikat IMGW-PIB o burzach z godziny 17:20 czasu lokalnego

Najgroźniejsze burze są obserwowane w rejonie Krosna Odrzańskiego oraz na linii Lubiatów-Lubusko-Jagłowce-Czaple-Łęknica i przemieszczają się na północny wschód. Są związane z nimi opady deszczu o natężeniu nawet10-15 mm/10 minut, a godzinowe sumy opadów mogą sięgać 25-35 mm. Miejscami występuje grad, a porywy wiatru mogą sięgać 60 km/h. Izolowane burze występują także w województwie małopolskim, ale generują opady do 10-15 mm/h. W najbliższym czasie burze będą nadal rozwijać się, szczególnie na Ziemi Lubuskiej i w Karpatach, ale wieczorem mogą wystąpić także w Sudetach i na Opolszczyźnie. Wciąż możliwe są opady około 15 mm, a na zachodzie nawet 20-30 mm – informuje Burza-Alert-IMGW.

Położenie wyładowań atmosferycznych w ciągu ostatnich 120 minut na obszarze Polski.

Rozwój komórek burzowych jest doskonale widoczny na zobrazowaniach satelitarnych za ostatnie 2 godziny.

Są to na ogół pojedyncze komórki burzowe, bądź słabo zorganizowane i wolno przemieszczające się struktury wielokomórkowe.

POŁOŻENIE OPADÓW I BURZ TUTAJ