Pogoda: Burze rozwiną się w niedzielę nad Polską. Prawdopodobny grad i wiatr do 70 km/h

W niedzielę Polska jest na skraju niżu „PIRMIN”, którego ośrodek przemieści się znad Morza Bałtyckiego nad Łotwę. Natomiast południowej połowie kraju zaznacza się jeszcze frontu chłodnego. Jedynie początkowo na południowym wschodzie zalegać ma jeszcze bardzo ciepła masa powietrza zwrotnikowa. Natomiast przeważający obszar kraju znajduje się już w napływającym z północnego zachodu chłodnym powietrzu polarnym morskim.

Sytuacja synoptyczna na dzień 7.07.2019 r. godzina 12 UTC

Burze są możliwe dziś na południowym wschodzie Polski. Największa intensyfikacja zjawisk prognozowana jest w obszarze Bieszczad.

Prognoza burz IMGW-PIB na dziś

IMGW-PIB

Obszar `1`

Na tym obszarze warunki do rozwoju burz utrzymywać się będą przez cały dzień. Zalegająca ciepła i wilgotna masa powietrza pochodzenia zwrotnikowego, z licznymi liniami zbieżności będzie sprzyjać rozwojowi burz. Jest to obszar o najwyższej wartości energii CAPE (MUCAPE do 1600 J/kg) oraz podwyższonej niestabilności (LI do -6°C). Podwyższone wartości ścinania wiatru w warstwie 0-6 km (SHEAR 20-25 m/s) będą sprzyjać organizacji burz, które przemieszczać się będą wzdłuż ułożonych równoleżnikowo linii zbieżności. W wyniku przechodzenia kilku burz przez jeden punkt może dochodzić do akumulacji opadów, które mogą wynieść do 30 mm. Porywy wiatru towarzyszące burzom mogą osiągać 70 km/h. Lokalnie występować będą również opady drobnego gradu – informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Obszar `2`

Nad tym obszarem zalegać będzie do godzin wczesno popołudniowych bardzo ciepłe i wilgotne powietrze pochodzenia zwrotnikowego, później zacznie oddziaływać strefa chłodnego frontu, ze znacznie chłodniejszym i stabilnym powietrzem. Całkowita zawartość wody w słupie powietrza sięgać będzie 28 mm. Obszar ten posiadać będzie dość nieduży zasób energii dostępnej konwekcyjnie (MUCAPE do 800 J/kg) oraz umiarkowanie niestabilny (LI do -4°C). Występujące na tym obszarze linie zbieżności będą wspomagać rozwój głębokiej konwekcji. Burze możliwe są głównie przed południem i we wczesnych godzinach popołudniowych, ale nie ma pewności, że zdążą się one utworzyć zanim nasunie się strefa frontu atmosferycznego, który przyniesie stabilne powietrze, uniemożliwiając powstanie burz. Opady deszczu na tym obszarze mogą osiągać do 10-15 mm, a porywy wiatru do 60 km/h – dodaje Jakub Gawron z IMGW-PIB.

Położenie opadów i burz poniżej

Dodaj komentarz