Pogoda. Burze wystąpią dziś nad Polską. Jest potencjał na silne ośrodki burzowe. Już teraz grzmi na południu

Polska pozostaje pod wpływem głębokiego niżu SABINE, który ulokował się na północy Skandynawii. Nad naszym krajem przechodzi dziś front okluzji, który będzie wspomagał procesy konwekcyjne.

Dodatkowym warunkiem wspomagającym powstawanie burze będą dobre warunki wiatrowe występujące nad naszym krajem. Podwyższony przepływ powietrza we wszystkich partiach troposfery odnotujemy zwłaszcza na południu kraju i to tutaj wystąpi największe prawdopodobieństwo powstania burz.

Już w chwili obecnej pojedyncze wyładowania padają w Polsce południowej. Grzmi również za naszą południową granicą. Wystąpienie zjawisk burzowych w Polsce południowej jest dziś niemal pewne. Burze wystąpić mogą również w innych regionach kraju, jednak ich prawdopodobieństwo będzie niższe niż na południu.

O tym jak dobre warunki do formowania się silnych burz panują dziś w Europie niech świadczy struktura liniowa, która rozwija się od rana na terytorium Węgier. Burza ta jest spektakularna jak na luty. Daje one tysiące wyładowań doziemnych. Analizując jej strukturę na obrazach radarowych widać, że mamy do czynienia z linią burz. Niesie ona ze sobą prywy wiatru o niszczącej sile.

W chwili obecnej burza szaleje nad Budapesztem i rozciąga się na kilkaset kilometrów na południowy zachód od stolicy Węgier. Łowcy burz z tamtych okolic na pewno są już w terenie.