Nasza część Europy w dalszym ciągu pozostaje w słabogradientowym polu ciśnienia. Jedynie południe i południowy-zachód Polski znajduje się pod wpływem niżu znad Europy Zachodniej. Pozostały obszar jest w zasięg wyżu znad Europy Wschodniej o imieniu „EMIL”

Wyładowania atmosferyczne za ostatnie 12 godzi na obszarze Polski.

Rozwój burz jest na obszarach podgórskich i górski Polski południowej jest doskonale widoczny na zdjęciach satelitarnych.

Niewielkie, ale wydajne deszczowo burze rozwijają się nad Karpatami: w rejonie Tatr i Bieszczad. Natężenie opadów w krótkim okresie sięgać może 10 mm/10 min (W Cisnej zarejestrowano 6 mm/10 min). W najbliższym czasie burze występować będą w Karpatach. Będą to pojedyncze komórki, ale towarzyszyć im będą silne ulewy deszczu. Najwięcej burz wystąpi w Bieszczadach – informuje Burza-Alert-IMGW.
W Bieszczadach spadło 26,2 mm w ciągu godzinnej burzy, co widać na monitorze IMGW-PIB.

Prognozowany obszar burz w sobotę (IMGW-PIB)
Położenie opadów i burz tutaj
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC