Pogoda. Burze z gradem możliwe na obszarze woj. lubelskiego we wtorek

Dziś z północy na południe schodzić będzie front chłodny związany z niżem znad Rosji. Tuż za strefą frontową napływać ma suchsze i stabilna masa powietrza. Front ma wypierać gorącą masę, która zalega w południowej części Polski. Rozbudowywać zacznie się na południe wyż znad Skandynawii, który przyniesie w kolejnych dniach stabilne warunki pogodowe i niewielkie ochłodzenie. Temperatura wyniesie dzisiaj od 25°C do 28°C.

We wtorek burze formować mają się na ogół przed frontem oraz na linii frontu atmosferycznego. Pierwsze burze mogą powstać już około godziny 12, ale więcej burz powstać może popołudniu. 

Prognoza burz (IMGW-PIB)


Ruch ośrodków burzowych odbywać ma się powoli z północy na południe. Lokalne burze wystąpić mogą na obszarze całego województwa lubelskiego.

Najgroźniejsze burze są prognozowane na południu regionu, ale lokalne zjawiska konwekcyjne prawdopodobne są w całym regionie. 


Chmury burzowe Cumulonimbus będą mocno rozproszone i na ogół krótkotrwałe. Przeważnie przyjmą formę pojedynczych komórek burzowych, bądź słabo zorganizowanych struktur wielokomórkowych. 
W czasie burz opady do 25 mm, na ogół jednak nie przekroczą 15 mm.

Lokalnie porywy wiatru do 80 km/h, co miejscami może prowadzić do szkód. Punktowo grad do 2 cm. Pod wieczór atmosfera zacznie się stabilizować i burze zaczną zanikać.


W kolejnych dniach modele prognozują typowe temperatury dla sierpnia. Będzie również niewiele chmur. Spodziewana jest dominacja pogody wyżowej. Przynajmniej do 15 sierpnia nie wystąpią opady atmosferyczne, a temperatura wyniesie od 24°C do 27°C.


Prawdopodobieństwo wystąpienia lokalnych burz ocenia się dziś na 70%. 

Położenie opadów i punktowych burz tutaj