Pogoda. Burze z gradem przejdą przez woj. lubelskie. Niewykluczone zalania i znaczna aktywność elektryczna

Dziś Polska będzie pod wpływem ośrodków niskiego ciśnienia zlokalizowanych nad Rumunią, Węgrami  i Ukrainą. Jedynie na północnym-zachodzie zaznaczy się wpływ wyżu znad Morza Norweskiego. Wschodnia połowa kraju pozostaje pod wpływem wilgotnego powietrza znad Morza Czarnego. Nad Polską znajduje się strefa falującego frontu atmosferycznego, która rozdziela zróżnicowane fizycznie masy powietrza i stopniowo przemieszcza się na zachód. Wkrótce wystąpią kolejne burze na obszarze woj. lubelskiego.

Sytuacja synoptyczna na dzień 10.06.2020, 12 UTC

Dzisiaj burze występować będą przy napływie powietrza znad Morza Czarnego. Przeważnie będą to pojedyncze komórki burzowe, które miejscami przybiorą postać superkomórek burzowych. Możliwe są struktury wielokomórkowe, nawet w formie krótkotrwałego układu konwekcyjnego.

W czasie burz opady deszczu od 10 mm do 35 mm, lokalnie możliwe zalania. Prawdopodobny grad o średnicy od 1 cm do 3 cm. W czasie burz porywy od 60 km/h do 80 km/h. Największe gradziny możliwe z burz zawierających mezocyklon. Istnieje niskie prawdopodobieństwo pojawienia się trąby powietrznej z powodu obniżonego poziomu kondensacji.

Burze prawdopodobnie najpierw pojawią się w południowych i południowo-wschodnich powiatach woj. lubelskiego. Następnie przemieszczą się w głąb regionu.

Zjawiska burzowe mogą utrzymać się jeszcze w godzinach nocnych, mając na uwadze uniesiony tryb konwekcji.

BIEŻĄCE POŁOŻENIE BURZ TUTAJ