Pogoda. Burze z gradem przejdą przez województwo lubelskie. Prawdopodobne podtopienia

W piątek Polska znajduje się w zasięgu układu niskiego ciśnienia z centrum nad Morzem Północnym. W naszej części Europy zaznaczają się fronty atmosferyczne. Szczególnie ważny w kontekście rozwoju burz jest pofalowany front atmosferyczny wzdłuż którego przemieszczać ma się niewielkie zaburzenie. Rozwój burz nastąpi zarówno na linii zbieżności wiatru dolnego, jak i też na samym froncie. Lokalnie burze utrzymają się do godzin nocnych.

Sytuacja synoptyczna na dzień 1.05.2020. 12 UTC

Warunki panujące w troposferze sprzyjać mają inicjacji chmur kłębiasto-deszczowych Cumulonimbus. Będą to zarówno pojedyncze komórki burzowe, jak i też struktury wielokomórkowe. Niewykluczone jest powstanie superkomórek burzowych.

W czasie piątkowych burz prognozowane są ulewne opady deszczu o akumulacji od 5 mm do 25 mm, ale w przypadku burzy zawierającej mezocyklon, który spowalnia prędkość przemieszczania możliwe sumy 40-50 mm, co może prowadzić do punktowych podtopień. W czasie burz opady gradu od 0,5 cm do 1 cm, ale w przypadku silnej burzy superkomórkowej do 2 cm. Najbardziej wypiętrzony ośrodki burzowe mają wykazywać się zwiększoną aktywnością elektryczną.

Na ogół burze mają przemieszczać się dziś powoli z południa, południowego-zachodu na północ, północny-wschód. Pierwsze burze możliwe są około godziny 15 w piątek, ale główna aktywność burzowa przypadnie na godziny popołudniowe i wieczorne. Strefa konwekcyjna ma przemieszczać się z południa na północ regionu. Lokalnie burze utrzymają się do pierwszej części nocy, następnie atmosfera zacznie się stabilizować, ale opady utrzymają się miejscami do 2 w nocy.

ZE WZGLĘDU NA DUŻĄ LOKALNOŚĆ BURZ ZALECAMY ŚLEDZIĆ DANE RADAROWE I DETEKTORY WYŁADOWAŃ TUTAJ

1 komentarz do “Pogoda. Burze z gradem przejdą przez województwo lubelskie. Prawdopodobne podtopienia”

Możliwość komentowania została wyłączona.