Pogoda. Ciepła, burzowa noc nad Polską wschodnią. Na zachodzie spokojna pogoda

Poniedziałek był kolejnym dniem, w którym na pogodę w Polsce wpływ miał pofalowany front atmosferyczny. Front oddziela ciepłe masy powietrza na wschodzie kraju, od nieco chłodniejszego powietrza, które spływa do regionów zachodnich. W nocy z poniedziałku na wtorek sytuacja ta nie zmieni się.

Nadal bardzo ciepło będzie na wschodzie Polski. W nocy termometry na Podlasiu, Lubelszczyźnie i Podkarpaciu wskażą nawet 15-1 stopni powyżej zera. Im dalej na północny wschód tym chłodniej. W centrum kraju w okolicach 12 stopni. Najchłodniej na nizinach będzie dziś nad morzem, w okolicach 9 kresek powyżej zera. W górach i na pogórzu temperatura spadnie do 7 stopni Celsjusza.

Prognoza pogody na noc według synoptyków Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego

Burze, które występowały w Polsce wschodniej w dzień i lokalnie były gwałtowne zaczną powoli zanikać w nocy z poniedziałku na wtorek. Największe szanse na burze podczas nadchodzącej nocy mają krańce Polski wschodniej i północno wschodniej, gdzie zalegać będą jeszcze niestabilne, gorące masy powietrza. Burze możliwe będą również na Mazowszu, gdzie z Lubelszczyzny pod wieczór wkroczy mezoskalowy układ konwekcyjny. Burza ta będzie traciła na sile, lecz nadal groźne mogą być ulewne opady deszczu z tej burzy.

Prognoza burz według IMGW-PIB na noc

Na pozostałym obszarze kraju nie przewidujemy opadów deszczu. Na zachodzie kraju noc będzie całkiem pogodna. Po dziennych i wieczornych opadach na wschodzie kraju nie wyklucza się powstania mgieł w pierwszej części nocy. Mgły związane będą z parowaniem wody z rozgrzanego za dnia podłoża po dziennych i wieczornych burzach.