Pogoda. Ciepła noc w Polsce. Możliwe burze z ulewnym deszczem


Czwartek mijał pod znakiem gorącej aury na wschodzie i w centrum kraju oraz większej ilości chmur i opadów na zachodzie i południowym zachodzie. Nadchodząca noc przyniesie wyrównanie temperatur w kraju, lecz wszędzie czeka nas ciepła, przyjemna noc (przynajmniej jeśli chodzi o temperatury).

Prognoza pogody na noc (IMGW-PIB)

Ciężko wyróżnić, w którym regionie kraju będzie najchłodniej, a gdzie będzie najcieplej. Noc przyniesie w całym kraju temperatury na poziomie 15-18 stopni powyżej zera. To gdzie będzie 15, a gdzie 18 stopni uwarunkowane będzie usytuowaniem terenu, ale i zjawiskami konwekcyjnymi, których podczas nocy w Polsce nie zabraknie.

Burze, które przechodziły nad Polską praktycznie przez cały czwartek, powinny powoli zanikać w pierwszej części nocy. Jednak bardzo prawdopodobne jest, że gorących, wilgotnych masach powietrza już po zmroku powstawać będą nowe komórki burzowe.

Będą to jednak (jeśli wystąpią) burze izolowane, jedynie lokalnie mogące łączyć się w kilka burz tworzą strukturę wielokomórkową. Burze zważywszy na bardzo ciepły profil troposfery mogą być w nocy aktywne elektrycznie, a wciąż podwyższona wodność może doprowadzić, że burze będą niosły ze sobą ulewne opady deszczu.

Położenie burz w linku poniżej.