Pogoda na cały sierpień 2024 r. Nieznośne upały powyżej 33°C, noce tropikalne i uderzenia gwałtownych burz w Polskę

Pogoda na sierpień 2024 r. Będą nieznośne upały w ostatnim miesiącu meteorologicznego lata na obszarze Polski.

Sierpień 2024 r. zapowiada się wstępnie jako kolejny miesiąc z serii, który powinien charakteryzować się temperaturą wyższą od normy wieloletniej o ponad 2,2.5°C. Miejscami zjawiska burzowe okażą się tyle intensywne, że mogą spowodować szkody. Bardzo prawdopodobne są podtopienia, punktowo powodzie błyskawiczne, szkody wiatrowe oraz pożary od wyładowań. Jest możliwość wystąpienia kilku incydentów z opadami większego gradu w Polsce. Nie zabraknie jednak dni ze stabilnymi warunkami pogodowymi, kiedy to znajdziemy się w polu wyżowym, które może dominować czasem przez wiele dni. Nie unikniemy jednak przejścia dynamicznych zatok niżowych oraz frontów atmosferycznych, które związane będą z cyrkulacją strefową.

Prognozowana anomalia temperatury na sierpień 2024 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych

pogoda na czerwiec w Polsce
Pogoda długoterminowa. Prognoza odchylenia temperatury na czerwiec 2024 r.

Prognoza długoterminowa sugerująca miesiąc z dużym ryzykiem dodatniego odchylenia temperatury

Nie można wykluczyć nieprzyjemnych nocy tropikalnych i długich fal upałów. Jeśli chodzi o prognozy opadów, to modele przedstawiają różne scenariusze na ostatni miesiąc meteorologiczne lata. Najprawdopodobniej opady będą w normie wieloletniej, bądź nieznacznie powyżej normy wieloletniej, ale tylko lokalnie. Szczególnie na południowym-wschodzie, wschodzie i południu. Przeważać mają opady pochodzenia burzowego, rzadziej wielkoskalowego. Niestety prognozy opadów, to jeden z najsłabszych elementów prognoz długoterminowych i to będziemy jeszcze weryfikować w kolejnych tygodniach.

Polecamy: Pogoda na środę 10 lipca 2024 r. Zrobi się bardzo niebezpiecznie. Uderzą niszczące nawałnice

Pogoda długoterminowa. Prognoza anomalii modelu ECMWF z wysokim prognozowanym prawdopodobieństwem wystąpienia miesiąca powyżej normy

pogoda długoterminowa na czerwiec 2024 r.

Prognozowane prawdopodobieństwo miesiąca z wartościami na termometrach powyżej normy w skali miesięcznej

Pogoda długoterminowa pokazuje miesiąc powyżej normy

Z najnowszej prognozy modelu ECMWF wynika, że w sierpniu 2024 r. temperatura powinna być wyższa o średnio 1-2 stopnie w skali miesięcznej. Na ogół dlatego dominować mają dni gorące z temperaturą w przedziale od 25°C do 29°C. Czasem możliwe dni upalne, a nawet fale upałów z temperaturą powyżej 30-33°C. Zdarzyć mogą się również noce tropikalne. Na ogół nie zabraknie chwil ze Słońcem, czasem jednak przejdą groźne letnie burze, których intensywność powinna być wyższa niż w lipcu z uwagi na prawdopodobny większy przepływ nad Polską i częstą obecność prądu strumieniowego. Potencjalne okresy ochłodzenia okażą się krótkotrwałe. Za sprawą wysokiej temperatury i silnego promieniowania słonecznego występować ma silne parowanie wody z gleby. Na rzekach w wielu miejscach powszechna ma być niżówka hydrologiczna. Sytuacji nie zmienią nawet gwałtowne opady burzowe, które na ogół nie wsiąkają w glebę a spływają.

Prognozowane odchylenie opadów w skali miesięcznej na sierpień 2024 r. według modelu klimatycznego CFS

pogoda długoterminowa i anomalia opadów na sierpień 2024 r.
Opady w normie na przeważającym obszarze i na południu oraz wschodzie powyżej normy. Pogoda zaszokuje w lipcu 2024 r.

Prognoza długoterminowa ma charakter orientacyjny i może ulec zmianie. Obrazuje tylko pewne trendy, które nie muszą się wcale sprawdzić

Źródło: Fanipogody.pl, noaa, ecmwf.int