Pogoda. Czy w listopadzie możemy spodziewać się ataku zimy i czy będą występować burze. Sprawdź prawdopodobny trend w pogodzie na kolejne tygodnie 11 miesiąca roku.
Listopad po bardzo dynamicznym październiku przynosi dominacje wyżowej pogody. Niestety w półroczu chłodnym bardzo często mamy do czynienia ze zgniłymi antycyklonami. W ich obrębie zalega zachmurzenie podinwersyjne, mgły oraz obserwowany jest nocami oraz w godzinach porannych wzrost zanieczyszczeń przy bezwietrznej aurze.
W najbliższych 10 dniach utrzyma się blokada wyżowa. Nie zawsze możemy liczyć na pogodną aurę w naszej części Europy. Pod warstwą inwersji zalegać ma zachmurzenie niskie, mgły oraz zanieczyszczenia.
Średnia dobowa temperatura powietrza w perspektywie najbliższych 10 dni wyniesie od 5°C do 7°C. Jest to więc okres, gdy zaleca się zmianę opon w samochodach na zimowe mimo braku zimy na nizinach.
Przymrozki występować będą okresami nocami i w godzinach porannych w drugiej dekadzie listopada. Największe prawdopodobieństwo wystąpienia ujemnych wartości po zachodzie słońca będzie na wschodzie, centrum i północy oraz południu kraju. Rzadsze przymrozki mają być w tym czasie na zachodzie.
Najcieplejszy okres roku mamy już za sobą. Maksymalnie na termometrach zobaczymy od 11°C do 12°C. Najcieplej ma być na południu i zachodzie. Często jednak przy wyżowej pogodzie z zaleganiem zachmurzenia podinwersyjnego wartości będą jednocyfrowe. Przy utrzymywaniu się chmur niskich ograniczone będzie radiacyjne wypromieniowanie ciepła z planetarnej warstwy granicznej.
Czeka nas bardzo suchy okres w pogodzie. Najczęściej padać ma mżawka z chmur Stratus. W obrębie mgieł wilgotność będzie duża. Niewykluczone, że w drugiej 2 dekadzie listopada większe opady pojawią się miejscami na zachodzie i pólnocnym-zachodzie. W wielu miejscach nie będzie padać przez wiele dni.
Spójrzmy na prognozowane anomalie w polu ciśnienia oraz temperatury na kolejne tygodnie listopada.
W okresie od 7.11.2020 do 13.11.2020 utrzyma się w naszej części Europy silna blokada wyżowa.
Ilość opadów będzie w tym czasie znacznie poniżej normy wieloletniej.
W okresie od 7,11.2020 do 14.11.2020 anomalia temperatury będzie dodatnia. We wschodniej połowie kraju oraz miejscami w centrum nocami przy pogodnym niebie możliwe są przymrozki. W ciągu dnia będą to wartości dodatnie.
Najprawdopodobniej chłodniejszy okres synoptyczny czeka nas w okresie od 14.11.2020 do 20.11.2020. Utrzyma się w tym czasie silna blokada antycyklonalna, chociaż początek 3 dekady listopada może przynieść zmianę i do naszej części Europy docierać zaczną najprawdopodobniej układy niżowe wraz z frontami. Niektóre modele sugerują możliwość wystąpienia opadów śniegu na nizinach w formie epizodów. Mało prawdopodobne jest także utworzenie się wielodniowej pokrywy śnieżnej. Prognozy na tak odległy okres trzeba będzie jeszcze zweryfikować.
Najprawdopodobniej czeka nas w tym okresie chłodniejszy okres w pogodzie. Przełom 2 i 3 dekady listopada może przynosić nocami częste przymrozki, a w polskich górach może panować mróz utrzyma się jednak duży deficyt opadów. Burze będą rzadkie w nadchodzących tygodniach.
Prawdopodobnie ostatnia dekada listopada przyniesie chłodny okres w pogodzie. Przymrozki mogą być częstsze niż w drugiej dekadzie miesiąca. Nie można wykluczyć, że pierwszy raz na większym obszarze Polski spadnie śnieg i deszcz ze śniegiem.
Ujemna anomalia na 3 dekadę listopada sugeruje możliwy chłodny okres w pogodzie. Częściej niż w 1 i 2 dekady docierać będą mogły do Polski chłodne masy powietrza. Zwłaszcza, gdy centrum wyżowe znajdzie się nad Europą Zachodnią i Północną a niż na wschodzie.
Częściej mogą pojawić się opady atmosferyczne w 3 dekadzie listopada. Niewykluczone, że na nizinach wystąpią opady zimowe. Miejmy jednak na uwadze, że prognozy na tak odległy okres są obarczone dużym błędem i mogą ulec zmianie, dlatego prognozy te zweryfikujemy w kolejnych dniach.