Listopad jak dotąd przynosi bardzo wysokie temperatury. Na obszarze całej Polski anomalia za okres ostatnich 8 dni jest dodatnia. Chłodniej może zrobić się dopiero w w 3 dekadzie miesiąca, choć prognozowane przez modele ochłodzenie nie jest pewne.
Anomalia temperatury za okres od 1.11.2020 do 8.11.2020 względem okresu referencyjnego 1981-2010. Dane: meteomodel.pl

W kolejnych dniach anomalia temperatury będzie powyżej normy termicznej dla listopada. Będzie cieplej niż zwykle w listopadzie, ale nocami miejscami na krańcach południowych, wschodnich i północno-wschodnich możliwe są przymrozki, ale tylko nocami i w godzinach porannych.

Prognoza anomalii miesięcznej do 15 listopada 2020 wskazuje, że anomalia w całym kraju będzie dodatnia. Dane: meteomodel.pl

W najbliższych 10 dniach anomalia temperatury wyniesie od 3°C do 4°C. Najcieplej będzie na zachodzie Polski.

Średnia dobowa temperatura wyniesie od 6°C do 8°C. Najniższa będzie na wschodzie, najwyższa na zachodzie.

Nocami będą przeważnie wartości jednocyfrowe, lecz na północnym-wschodzie i wschodzie oraz na południu mogą zdarzać się nocami przymrozki. Zwłaszcza w obszarach rozpogodzeń.

Maksymalnie w najbliższych 10 dniach zobaczymy na termometrach od 11°C do 13°C. Najwyższe wartości są spodziewane na południowym-zachodzie i zachodzie Polski.

Prognozy wskazują, że pozostaniemy w dalszym ciągu pod wpływem silnej blokady antycyklonalnej, chociaż w drugiej tygodnia lokalnie spadnie deszcz z frontu atlantyckiego niżu. Ponadto w obrębie wyżu występować ma często zachmurzenie podinwersyjne, mgły oraz spodziewany jest wzrost zanieczyszczeń i opady mżawki. Mogą pojawić się fronty atlantyckie. Większe opady dopiero w przyszłym tygodniu.

W okresie od 9.11.2020 do 16.11.2020 temperatura będzie powyżej normy termicznej dla listopada.

Chłodniej może zrobić się dopiero się na przełomie 2 i 3 dekady listopada. Zwłaszcza we wschodniej połowie kraju. Niewykluczone, że w polskich górach w ostatniej dekadzie listopada spadnie większa porcja śniegu, natomiast na nizinach prawdopodobieństwo wystąpienia ataku zimy nie będzie duże.
Prognozy na trzecią dekadę listopada trzeba będzie zweryfikować w kolejnych dniach. Niektóre modele wskazują na przeważającym obszarze Polski nocne i poranne przymrozki, lecz prognozy na tak odległy okres mogą ulec diametralnej zmianie, a sam listopad plasować może się jako bardzo ciepły.


Nie przewiduje się na nizinach całodobowych mrozów w naszej części Europy. Jeśli chodzi o burze, to pewne prawdopodobieństwo wystąpienia lokalnych burz będzie w 3 dekadzie listopadzie. Aktywność burzowa ma być niższa niż w październiku.
Utworzenie się na wiele dni pokrywy śnieżnej w listopadzie na nizinach wydaje się mało prawdopodobne. Śnieg zalegać będzie głównie wysoko w górach i może być go mniej niż w latach ubiegłych.
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC