Pogoda długoterminowa do końca czerwca 2020. Burze z gradem, okresami gorące dni i upał

Wszystko wskazuje, że tegoroczny czerwiec nie będzie tak rekordowo ciepły jak zeszłoroczny. Średnie odchylenie temperatury za ostatnie 14 dni sięga na przeważającym obszarze Polski 0,5°C. Nie brakuje jednak miejsc, gdzie anomalia przekracza 1°C.

Anomalia temperatury od 1.06.2020 do 14.06.2020 względem okresu referencyjnego 1981-2010. Dane; meteomodel.pl

Tak prezentuje się przebieg temperatury od początku miesiąca względem okresu referencyjnego 1981-2010. Pierwsze dni miesiąca były chłodne, następnie dostaliśmy się w zasięg cieplejszych mas powietrza, które napłynęły z południowego-wschodu i wschodu Europy. Rozwinęły się w nich burze, które były gwałtowne. Dane: meteomodel.pl

Prognoza anomalii temperatury w okresie od 15.06.2020 do 21.06.2020 dla Polski. Przeważnie znajdziemy się w napływie ciepłych mas powietrza. Zdarzyć mogą się dni gorące, ale najnowsze wyliczenia modeli nie prognozują fali upałów w naszej części Europy. Dane: meteomodel.pl

Na przeważającym obszarze naszego kraju do 21 czerwca 2020 anomalia temperatury sięgnie od 1°C do 2°C powyżej normy wieloletniej. Dane; meteomodel.pl

Spoglądając na dalszy okres, czyli do 10 dni średnie odchylenie temperatury od normy wyniesie od 4°C do 5°C względem okresu referencyjnego 1979-2000.

Średnia dobowa temperatura powietrza będzie typowo letnia, czyli przeważnie od 19°C do 23°C. Najwyższe wartości utrzymają się w centrum i na wschodzie.

W perspektywie najbliższych 10 dni nie zabraknie okresów, gdy temperatura przekroczy 25°C i będziemy mieć do czynienia z okresami gorącymi. Możliwe są nawet upalne dni, ale modele pogodowe są zgodne, że tak rekordowo gorąco jak w zeszłym roku nie będzie.

Rozkład pola ciśnienia nad Europejskim Obszarem Synoptycznym i przyległościami w najbliższych 10 dniach sprzyjać ma napływowi przeważnie masy powietrza znad Morza Czarnego i Kaspijskiego. Adwekcja z tego kierunku zacznie się już we wtorek. W drugiej połowie tygodnia lokalne burze termiczne możliwe są lokalnie w niemal całym kraju, natomiast w piątek niewykluczone są burze frontowe.

Niewykluczone, że bliżej końcówki miesiąca na krótki okres czasu odbuduje się cyrkulacja strefowa i napłynie masa zwrotnikowa z południa.

Wiązki modelu GFS nie wskazują, aby w ostatniej dekadzie miesiąca temperatura obniżyła się poniżej 18 stopni za dnia. Przeważnie będzie 22-25°C. Okresami niewykluczony upał. Nie zabraknie również burz, które miejscami spowodują szkody. Trzecia dekada miesiąca może być również deszczowa za sprawą napływu powietrza znad Morza Czarnego. Niektóre modele sygnalizują nawet deszczowy niż z opadami wielkoskalowymi, ale prognozy powyżej 5-7 dni są obarczone błędami i będą ulegać zmianom.

Wilgotno będzie do końca miesiąca na południu i wschodzie. Oprócz burzowych opadów możliwe są wielkoskalowe.