Pogoda długoterminowa do końca listopada dla Polski. Uderzą przymrozki, spadnie śnieg

Pogoda dla Polski. Dysponujemy już najnowszymi wyliczeniami modeli numerycznych do końca listopada 2020. Sprawdźmy zatem trend na kolejne tygodnie 11 miesiąca roku.

Najnowsze prognozy wiązek na okres 16 dni ukazują, że wkraczamy w okres przedzimia. Średnia dobowa temperatura powietrza waha się wtedy od 0°C do 5°C.

Prognozowaną średnią wartość temperatury dobowe można prześledzić na mapie poniżej.

Średnia anomalia temperatury wyniesie od 1°C do 3°C. Najcieplej będzie na zachodzie Polski.

Nocami w całej Polsce możliwe są przymrozki. Te występować będą już w nadchodzący weekend. Wysoko w górach możliwy mróz. Noce będą chłodne i z przymrozkami pozostaniemy przynajmniej do końca miesiąca.

Najczęściej w ciągu dnia będą to wartości dwucyfrowe w najbliższych dniach. Głównie na zachodzie. Pod koniec tygodnia prognozowane jest silne ochłodzenie. W ciągu dnia będą to wtedy wartości jednocyfrowe. Chłodny może być również przełom miesięcy, lecz prognozy na tak odległy okres są obarczone dużym błędem i mogą ulec zmianie. Całodobowy mróz możliwy tylko wysoko w górach. Na nizinach ujemne wartości są prognozowane tylko nocami i w godzinach porannych.

Najprawdopodobniej w ostatniej dekadzie listopada padać będzie więcej niż w ubiegłych tygodniach listopada. Najwięcej opadów atmosferycznych jest prognozowanych na północy.

W 3 dekadzie listopada pokrywa śnieżna na wiele dni utworzy się na terenach podgórskich i górskich. Przelotne opady mieszane i mokrego śniegu są możliwe również na nizinach. Tutaj jednak z powodu panujących dodatnich temperatur w ciągu dnia i ciepły grunt śnieg nie powinien utrzymać się długo.

Śnieżna krajobrazy z pewnością wystąpią na krańcach południowych Polski w 3 dekadzie listopada. Na nizinach w dalszym ciągu bez stałej pokrywy śnieżnej. Prognozy modelu GFS na przełom listopada i grudnia nie są w żaden wiążące i utworzenie się stałej pokrywy śnieżnej wydaje się mało prawdopodobne poza obszarami położonymi powyżej 800-1000 m.n.p.m.

W górach wysokość pokrywy śnieżnej może przekroczyć 30-50 cm. Prognozy pod kątem wysokości opadów śniegu w dalszym ciągu ulegają zmianie i trzeba je będzie zweryfikować w kolejnych dniach.

Wspominaliśmy też o tym, że model GFS prognozuje chłodny i śnieżny przełom miesięcy. Prognozy te ze względu na odległy termin z pewnością ulegną zmianie i niewykluczone, że białe krajobrazy ograniczą się tylko do obszarów górskich i podgórskich. Skrajna prognoza amerykańskiego modelu nie powinna się sprawdzić.

Ochłodzenie na początku 3 dekady listopada jest już przesądzone. W ostatnich tygodniach listopada temperatura często może być w pobliżu, bądź nieco poniżej normy wieloletniej z okresu referencyjnego 1981-2010.

Prognozy wiązek modelu GFS, która obrazuje silne ochłodzenie na przełomie 2 i 3 dekady listopada. Dotyczą wysokości 850 hPa, czyli 1500 metrów n.p.g oraz 2 m.n.p.g Wraz ze wzrostem długości prognozy wiązek pojawiają się coraz większe rozbieżności, co jest naturalne w prognozach numerycznych.