Pogoda długoterminowa do końca lutego 2020 dla Polski. Ekstremalna anomalia temperatury, cyrkulacja strefowa, opady i burze

Pogoda długoterminowa do końca lutego 2020 dla Polski. Ekstremalna anomalia, cyrkulacja strefowa, opady i burze. Sprawdźmy trend do końca miesiąca.

Luty przynosi bardzo duże odchylenie temperatury od normy wieloletniej. Anomalia temperatury względem okresu referencyjnego 1981-2010 przekracza miejscami nawet 5 stopni.

meteomodel.pl

Łagodna zima jest spowodowana wędrówką układów niskiego ciśnienia znad Oceanu Atlantyckiego, które w swoich ciepłych wycinkach prowadzą bardzo ciepłe powietrze z południowego-zachodu i południa. Przy dodatniej fazie NAO zimy w Europie są zazwyczaj łagodne i ciepłe, ale wietrzne i na ogół deszczowe. Przez praktycznie cały sezon zimowy 2019/2020 utrzymuje się dodatnia faza NAO. Tylko sporadycznie przyjmowała ujemne wartości, sprzyjając krótkim okresom chłodu.

Ocieplenie klimatu również ma wpływ na zacieranie się pór roku i wzrost temperatury. Jednak bez dużej aktywności cyrkulacji strefowej zima byłaby tylko ciepła a nie ekstremalnie ciepła i z małą ilością śniegu. Postępujące ocieplenie klimatu nie wyklucza również okresów chłodnych, co należy mieć na uwadze.

Nic nie wskazuje również, aby do końca lutego nadeszła śnieżna i mroźna zima. Temperatura w dalszym ciągu będzie powyżej normy wieloletniej. 17 lutego odchylenie temperatury od normy wieloletniej przekroczyło ponad 10 stopni względem okresu referencyjnego 1981-2010.

meteomodel.pl

Luty 2020 w naszej części Europy zapisać może się jako ekstremalnie ciepły z ilością opadów powyżej normy wieloletniej. Poniższa rycina przedstawia przebieg temperatury od początku miesiąca względem analogicznego okresu 1981-2010.

meteomodel.pl

Średnia temperatura powietrza za okres od 1.02.2020 do 17.02.2020 jest najwyższa na zachodzie Polski.

meteomodel.pl

W najbliższych kilku dniach, w dalszym ciągu występować będzie nadzwyczaj wysoka dodatnia anomalia temperatury, co ukazane jest poniżej.

meteomodel.pl

Niewykluczone, że w ostatniej dekadzie lutego występować będzie większa ilość opadów. Wskazuje na to wiele modeli numerycznych. Cyrkulacja strefowa ma być w dalszym ciągu aktywna. Temperatura nie powinna obniżyć się w naszej części Europy poniżej normy wieloletniej.

Prognozowana anomalia miesięczna do 24 lutego 2020 przekroczy ponad 5 stopni na przeważającym obszarze Polski.

meteomodel.pl

Średnia anomalia temperatury powietrza w najbliższych 10 dniach względem okresu referencyjnego 1979-2010 wynieść może nawet 5-6 stopni powyżej normy.

Znajdować będziemy się pomiędzy rozległym wyżem znad Azorów, który sięgać będzie nas klinem a niżami wędrującymi znad Oceanu Atlantyckiego. Niewykluczone, że w ostatniej dekadzie lutego wystąpią również burze. Niektóre modele sugerują również ryzyko wichur, chociaż prognozy powyżej 3-4 dni w przypadku dynamicznych sytuacji są obarczone dużym błędem prognostycznym.

Średnia temperatura dobowa wyniesie od 5°C do 6°C na obszarze Polski w najbliższych 10 dniach

Również model sezonowy CFS nie wskazuje, aby w ostatniej dekadzie lutego nadeszła śnieżna i mroźna zima. Nadzwyczaj wysoką aktywnością wykazywać będzie się cyrkulacja strefowa.

Nadzwyczaj wysoka anomalia prognozowana przez model CFS do końca lutego m.in w naszej części Europy.

Prognozowana jest ilość opadów powyżej normy wieloletniej do końca lutego, dlatego należy spodziewać się przechodzenia licznych niżów wraz z frontami przechodzącymi w naszej części Europy. Występować będą również lokalne burze.

Również europejski model ECMWF prognozuje temperaturę i ilość opadów powyżej normy w Polsce.

Aktualna temperatura tu

Położenie opadów i chmur tu.