Pogoda długoterminowa do końca lutego 2020 dla Polski. Kolejne wichury, burze i duża anomalia. Epizody ze śniegiem. Sprawdźmy możliwy trend w pogodzie do końca 2 miesiąca roku.

Luty za ostatnie 10 dni przynosi średnie odchylenie temperatury od normy wieloletniej o ponad 4 stopnie w Polsce. Najwyższa jest w zachodniej części naszego kraju, najniższa na południowym-wschodzie.

Anomalia temperatury w okresie od 1.02.2020 do 10.02.2020 względem okresu referencyjnego 1981-2010 dla Polski.

Średnia temperatura powietrza w okresie od 1.02.2020 do 10.02.2020 na obszarze Polski.

Przebieg temperatury na obszarze Polski od 1.01.2020 do 10.10.2020

Prognoza anomalii miesięcznej do 17 lutego na obszarze Polski. Temperatura średnio przekraczać będzie 5 stopni powyżej normy.

Zarówno styczeń, jak i też luty jest nadzwyczaj ciepły w naszej części Europy.

Na dużą uwagę w sezonie zimowym 2019/2020 zasługuje duże dodatnie NAO, czyli różnica pomiędzy wyżem Azorskim a Niżem islandzkim. Często przy dodatnim NAO zima jest ciepła, deszczowa i wietrzna w Europie. Śnieg pada tylko okresami i nie utrzymuje się przez dłuższy okres czasu. W najbliższych kilku, a nawet kilkunastu dniach dalej występować ma dodatnie NAO, dlatego główny wpływ na przebieg pogody będą mieć niże z rodowodem atlantyckim.

Przy ujemnej fazie NAO zima w Europie jest zazwyczaj śnieżna i mroźna. Co w tym sezonie zimowym jest rzadkością i występuje zazwyczaj dodatnie NAO.

Indeks NAO dane historyczne i prognoza na kolejne dni.

Istotny jest również indeks AO, czyli Oscylacji Arktycznej. Informuje on o anomalii ciśnienia nad Arktyką. W ostatnich dniach występowały duże wartości NAO oraz AO. W przypadku tego drugiego indeksu zanotowano 10 lutego rekordowe wartości. Dzienny indeks AO tego dnia wyniósł aż 6,34. W tym czasie w wielu miejscach Europy przechodziły niebezpieczne wichury i burze prowadzące do szkód.

Wyładowania atmosferyczne zanotowane w ciągu ostatnich 48 godzi na Starym Kontynencie. Burz nie brakowało również w Polsce

Pogoda. Anomalia temperatury w kolejnych tygodniach

W kolejnych tygodniach modele prognozują utrzymanie się temperatury przeważnie powyżej normy wieloletniej. Niewykluczone, że okresami odchylenie temperatury sięgnie nawet 14-17 stopni powyżej normy dla analogicznego okresu ubiegłych lat.

Miesięczna anomalia temperatury według modelu CFS wynieść może nawet 4 stopnie powyżej normy. Niewykluczone, że będzie ona miejscami większa.

W wiązkach modelu GFS również nie widać szans na śnieżną i mroźną zimę w lutym. Pomiędzy 15 a 17 dniem lutego prawdopodobne jest silne ocieplenie i adwekcja ciepła z południa i południowego-zachodu. Temperatura w wielu miejscach Polski wzrosnąć może powyżej 15 stopni. Szczególnie ciepły zapowiada się wstępnie koniec bieżącego tygodnia i początek przyszłego. Na południu możliwe jest blisko 20 stopni.

Prognozowana temperatura w niedzielę i poniedziałek według modelu ECMWF

Pod koniec tygodnia ponownie zaczniemy dostawać się pod wpływ cyrkulacji cyklonalnej związanej z niżami wędrującymi znad Atlantyku. Niewykluczone są wichury opady i burze.

Wiatr znów stanie się groźny pod koniec bieżącego tygodnia i na początku przyszłego. Porywy przekroczyć mogą 100 km/h.

Cyrkulacja strefowa będzie wykazywać się podwyższoną aktywnością do końca lutego. Niewykluczone, że w ostatniej dekadzie bieżącego miesiąca wpływ na przebieg warunków pogodowych zaczną mieć wyże. Okresami wystąpić mogą jeszcze opady deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu, możliwe są również ujemne temperatury. Przeważnie jednak temperatura będzie dodatnia przez całą dobę w wielu regionach Polski.

Arkadiusz Wójtowicz

3 Comments

 • Regen
  Posted 11 lutego 2020 21:26 0Likes

  Jak zobaczyłem mapkę porywów wiatru na 17 lutego na 4:00, to aż zakląłem. Co prawda jest to prognoza długoterminowa, a więc obarczona sporą niepewnością, a szczytowe prędkości wiatr będzie osiągał nad morzem, jednak liczba robi wrażenie. Ta wartość za tydzień może być mniejsza (albo większa?), obszar przesunięty w inne miejsce, równie dobrze głębiej nad morze, ale pamiętać należy o terenach obok tego “epicentrum”, gdzie także będzie silnie wiało.

  Oby w ogóle zapowiadane wichury nie wystąpiły. Dość złego narobiły.

  Jeśli natomiast chodzi o zapowiadaną anomalię temperaturową, to to jest brak słów po prostu.

  • Johnnykay
   Posted 11 lutego 2020 23:50 0Likes

   20 stopni w lutym 😀
   Czyli w lipcu bedzie 40

   • Regen
    Posted 12 lutego 2020 12:56 0Likes

    Z miesiąc temu czy wcześniej, na innym serwisie pogodowym przeczytałem prognozę długoterminową na lato 2020 i było w niej, że nadchodząca aura nie będzie tak upalna jak poprzednia. Ale to jedynie prognozy długoterminowe. Też swego rodzaju myślenie życzeniowe u mnie. Nie chcę powtórki trzech fal upałów jakie były w Polsce poprzedniego lata, czyli pod koniec czerwca, pod koniec lipca i pod koniec sierpnia.

    Ale… tak jak napisałeś… jeśli w lutym tyle, to w lipcu ile?

    P.S. Jak się to wszystko ma do aktualnej odległości Ziemi od słońca? Musiałbym zagłębić się w temat.

Skomentuj

Kochamy pogodę i wszystko co z pogodą jest związane. Burze, upały, czy prognozy pogody.