Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda długoterminowa do końca października 2019. Deficyt opadów, wysokie temperatury i burze w EuropiePogoda długoterminowa do końca października 2019. Deficyt opadów, wysokie temperatury i burze w Europie. Sprawdźmy możliwy trend w pogodzie na ostatnią dekadę miesiąca.

Bardzo wysokie temperatury jak na październik utrzymują się nam przez dłuższy okres czasu. Wiele wskazuje, że czeka nas także bardzo ciepła ostatnia dekada października, chociaż przełom października i listopada może być nieco chłodniejszy.

Wczoraj ponownie w całym kraju panowała dodatnia anomalia temperatury w całej Polsce, obrazuje to rycina poniżej

meteomodel.pl

Średnia temperatura dobowa robi wrażenie i przekracza miejscami 10 stopni za okres ostatnich 17 dni

meteomodel.pl

Z ujemnej anomalii temperatury przeszliśmy już w dodatnią. Przewiduje się, że w całym październiku temperatura będzie nawet o 3-4 stopnie powyżej normy wieloletniej

meteomodel.pl

Na rycinie poniżej doskonale widać przebieg temperatury w październiku. Pierwsze dni mijającego miesiąca były dość chłodne, następnie w okolicach 8 października rozpoczęła się silne ocieplenie, które trwa do teraz

meteomodel.pl

Przebieg temperatury w Polsce w roku 2019

meteomodel.pl

Jaka pogoda w kolejnych dniach?

Modele prognozują wysokie temperatury nawet do 26-28 października. Większe ochłodzenie może, ale nie musi nadejść w ostatnich dniach miesiąca. Wiązki poszczególnych modeli numerycznych sugerują możliwość opadów śniegu na nizinach w formie epizodu zimowego. Większość jednak prognoz wskazuje spadek temperatury pod koniec miesiąca, ale nie opady śniegu.

Opadów deszczu będzie niewiele, w ostatniej dekadzie października duży wpływ na pogodę mają mieć wyże baryczne, przynoszące w wielu miejscach złotą polską jesień i brak opadów.

Poniżej prognoza pogody na 5 dni według IMGW-PIB

IMGW-PIB, pogoda na piątek, opady możliwe w woj. zachodniopomorskim i pomorskim
Noc z piątku na sobotę z wysokimi temperatury, deszcz możliwy tylko na północnym zachodzie i północy (IMGW-PIB)
Sobota minie pod znakiem wysokich temperatur w Polsce, deszcz możliwy jest jednak w woj. lubelskim, ale także zachodniopomorskim i pomorskim (IMGW-PIB)
W niedzielę najwięcej chmur będzie na północy, nie można wykluczyć opadów deszczu o niskim natężeniu na północnym zachodzie i północy Polski
W poniedziałek dalej utrzyma się złota polska jesień na obszarze Polski. Najwięcej chmur ma być jednak na północy, niewykluczone są tam opady atmosferyczne o małym natężeniu. Na pozostałym obszarze panować ma złota polska jesień (IMGW-PIB)
We wtorek Polska podzielona będzie w pogodzie na cieplejszy wschód i chłodniejszy zachód. Opady punktowe są możliwe na Pomorzu Zachodnim, ale także na południowym zachodzie i zachodzie Polski (IMGW-PIB)
W środę nieco się ochłodzi w Polsce, ale dalej temperatury będą wysokie jak na październik (IMGW-PIB)

Co czeka nas w pogodzie po 23 października?

Prognozy powyżej 5 dni są obarczone sporym błędem, ale większość wiązek modeli numerycznych wskazuje na napływ bardzo ciepłych mas powietrza z południa Europy. Sprzyjać ma temu ulokowanie głębokich niżów na wschodnim Atlantyku i w pobliżu Europy Zachodniej. Po ich wschodniej stronie postępować ma napływ wyjątkowo ciepłych mas powietrza.

My w tym czasie mamy być pod wpływem wyżów, które nie zawsze zagwarantują nam pogodną aurę. W zasięgu frontów atmosferycznych zachmurzenie może być większe.

Odległe i wciąż zmieniające się wiązki modelu GFS wskazują na pewne ryzyko napływu chłodnych mas powietrza o cechach arktycznych w ostatnich dniach października. Średnia wszystkich wiązek wskazuje na możliwość wystąpienia istotnego ochłodzenia na przełomie października i listopada, ale prognozy powyżej 5 dni należy traktować mocno orientacyjnie.

Niektóre z realizacji numerycznych wskazują nawet na możliwość epizodów z opadami śniegu na nizinach pod koniec października. Pozostaje śledzić kolejne wyliczenia modeli, które na ten okres na pewno ulegną jeszcze zmianie.

Wysoka prognozowana średnia anomalia temperatury na okres 10 dni dla Europy

Maksymalna temperatura powietrza na 10 dni dla Europy

Średnia temperatura powietrza na 2 m na 10 dni dla Europy

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz