Pogoda długoterminowa do końca października 2019. Deficyt opadów, wysokie temperatury i burze w Europie. Sprawdźmy możliwy trend w pogodzie na ostatnią dekadę miesiąca.
Bardzo wysokie temperatury jak na październik utrzymują się nam przez dłuższy okres czasu. Wiele wskazuje, że czeka nas także bardzo ciepła ostatnia dekada października, chociaż przełom października i listopada może być nieco chłodniejszy.
Wczoraj ponownie w całym kraju panowała dodatnia anomalia temperatury w całej Polsce, obrazuje to rycina poniżej
Średnia temperatura dobowa robi wrażenie i przekracza miejscami 10 stopni za okres ostatnich 17 dni
Z ujemnej anomalii temperatury przeszliśmy już w dodatnią. Przewiduje się, że w całym październiku temperatura będzie nawet o 3-4 stopnie powyżej normy wieloletniej
Na rycinie poniżej doskonale widać przebieg temperatury w październiku. Pierwsze dni mijającego miesiąca były dość chłodne, następnie w okolicach 8 października rozpoczęła się silne ocieplenie, które trwa do teraz
Przebieg temperatury w Polsce w roku 2019
Jaka pogoda w kolejnych dniach?
Modele prognozują wysokie temperatury nawet do 26-28 października. Większe ochłodzenie może, ale nie musi nadejść w ostatnich dniach miesiąca. Wiązki poszczególnych modeli numerycznych sugerują możliwość opadów śniegu na nizinach w formie epizodu zimowego. Większość jednak prognoz wskazuje spadek temperatury pod koniec miesiąca, ale nie opady śniegu.
Opadów deszczu będzie niewiele, w ostatniej dekadzie października duży wpływ na pogodę mają mieć wyże baryczne, przynoszące w wielu miejscach złotą polską jesień i brak opadów.
Poniżej prognoza pogody na 5 dni według IMGW-PIB
Co czeka nas w pogodzie po 23 października?
Prognozy powyżej 5 dni są obarczone sporym błędem, ale większość wiązek modeli numerycznych wskazuje na napływ bardzo ciepłych mas powietrza z południa Europy. Sprzyjać ma temu ulokowanie głębokich niżów na wschodnim Atlantyku i w pobliżu Europy Zachodniej. Po ich wschodniej stronie postępować ma napływ wyjątkowo ciepłych mas powietrza.
My w tym czasie mamy być pod wpływem wyżów, które nie zawsze zagwarantują nam pogodną aurę. W zasięgu frontów atmosferycznych zachmurzenie może być większe.
Odległe i wciąż zmieniające się wiązki modelu GFS wskazują na pewne ryzyko napływu chłodnych mas powietrza o cechach arktycznych w ostatnich dniach października. Średnia wszystkich wiązek wskazuje na możliwość wystąpienia istotnego ochłodzenia na przełomie października i listopada, ale prognozy powyżej 5 dni należy traktować mocno orientacyjnie.
Niektóre z realizacji numerycznych wskazują nawet na możliwość epizodów z opadami śniegu na nizinach pod koniec października. Pozostaje śledzić kolejne wyliczenia modeli, które na ten okres na pewno ulegną jeszcze zmianie.
Wysoka prognozowana średnia anomalia temperatury na okres 10 dni dla Europy
Maksymalna temperatura powietrza na 10 dni dla Europy
Średnia temperatura powietrza na 2 m na 10 dni dla Europy
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC
Jeśli chodzi o prognozy pogody, lubię bazować na modelu COIN.
Coin czyli moneta. No więc orzeł wróży ochłodzenie jeszcze w październiku, a reszka oznacza dopiero listopad. Stojąc, rzucamy monetą w górę, następnie odwracamy się o 180*. Moneta spada gdzieś swobodnie, albo po spadnięciu turla się za jakiś mebel. Całość wykonujemy w idealnie ciemnym pomieszczeniu. Strona monety, która jest górą, wskaże prognozę. My oczywiście nie widzimy tej strony. Ba, my nawet nie widzimy monety.
Tak więc ochłodzenie będzie jeszcze w październiku czy dopiero w listopadzie?