Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda długoterminowa do końca września 2020 dla Polski. Będą dni gorące, jak i też atlantycki chłód oraz burze


Pogoda długoterminowa do końca września 2020 dla Polski. Będą dni gorące, jak i też atlantycki chłód oraz burze. Sprawdź, co czeka nas w pogodzie w kolejnych tygodniach 9 miesiąca roku.

Według najnowszej prognozy modelu ECMWF na zachodzie i południowym-zachodzie temperatura będzie w normie wieloletniej. Natomiast na pozostałym obszarze Polski temperatura będzie wyższa średnio od 1°C do 2°C od normy wieloletniej względem lat ubiegłych.

Jeśli chodzi o ilość opadów, to na przeważającym obszarze Polski nie będzie to suchy miesiąc. Najwięcej deszczu spadnie na południu, południowym-wschodzie i wschodzie kraju. Tak wynika to z prognozy modelu europejskiego ECMWF.

Podobnie jak europejski model, CFS wskazuje, że najcieplej w skali miesięcznej ma być na wschodzie, ale nigdzie prawdopodobnie nie będzie to miesiąc z temperaturą poniżej normy względem lat ubiegłych.

Prognoza opadów jest zbliżona do wariantu ECMWF. Najwięcej deszczu według modelu klimatycznego spadnie w kolejnych tygodniach na południu i południowym-wschodzie.

Według amerykańskiego modelu GFS. Temperatura w okresie od 7.09.2020 do 17.09.2020 będzie przeważnie powyżej normy wieloletniej. Średnie odchylenie temperatury wyniesie od 2°C do 3°C względem okresu referencyjnego 1979-2000.

Najchłodniej według prognoz modelu amerykańskiego będzie na północy Polski, gdzie średnia dobowa może być poniżej 16 stopni w najbliższych 10 dniach. Coraz częściej w kolejnych tygodniach na termometrach zobaczymy wartości poniżej 18°C,

Coraz częściej nocami temperatura będzie poniżej 10°C w wielu miejscach Polski, co będzie typowe dla przełomie 1 i 2 dekady września.

Okresami możliwe są dni gorące, gdy temperatura przekroczy 25 stopni. Najwyższe wartości według modelu globalnego w okresie od 7.09.2020 do 17.09.2020 są prognozowane na zachodzie Polski.

Duży wpływ na pogodę będą mieć układy wysokiego ciśnienia, ale okresami we znaki dadzą się niże wędrujące znad Atlantyku nad Skandynawię. Możliwe są również miejscami w kolejnych tygodniach burze, lecz ich intensywność ma być mniejsza niż w lipcu oraz sierpniu.

ECMWF prognozuje w kolejnych tygodniach najwięcej opadów deszczu na południowym-wschodzie i wschodzie. Opady nie ominą również okresami północnej części Polski, gdzie swój wpływ zaznaczą fronty atlantyckich niżów.

Dni gorących w kolejnych tygodniach może nie zabraknąć. Tak wynika z wiązek modelu GFS. Należy mieć na uwadze, że będzie ich mniej niż w sierpniu. Okresami temperatura w 2 i 3 dekadzie września zbliży się do 30°C, co widać na wiązkach modelu GFS poniżej.