Pogoda długoterminowa na 10 dni. Najpierw arktyczne powietrze, potem gorąc i burze

Pogoda długoterminowa na 10 dni. Najpierw arktyczne powietrze, potem gorąc i burze. Sprawdźmy najnowszy trend w pogodzie na okres od 18.09.2020 do 28.09.2020 dla Polski.

Ochłodziło nam się w czwartek na obszarze całej Polski. To efekt przejścia w nocy ze środy na czwartek frontu chłodnego, który wpływał jeszcze na pogodę wczoraj na południu kraju. Tuż za frontem spłynęło powietrze arktyczne aż spod koła podbiegunowego. Okres zalegania chłodnego powietrza ograniczy się tylko do weekendu. Początek przyszłego tygodnia przyniesie napływ coraz cieplejszych mas powietrza z południa. Wysokie temperatury najprawdopodobniej utrzymają się do 25-26 dnia miesiąca. Trzeba będzie to jednak zweryfikować w kolejnych dniach.

Noc z czwartku na piątek była bardzo chłodna. Miejscami przymrozek pojawił się nie tylko przy gruncie, ale także na 2 metrach. Niskie temperatury to efekt adwekcji powietrza arktycznego, braku wiatru, pogodnej aury, co sprzyja radiacyjnemu wypromieniowaniu ciepła z planetarnej warstwy granicznej. Dane: meteoprognoza.pl, autor J. Lewandowski, dane Monitor IMGW.

Prognozy numeryczne wskazują, że w nadchodzącym tygodniu ponownie zrobi się gorąco. Miejscami temperatura przekroczy 25°C.

Coraz większy wpływ na przebieg warunków pogodowych będzie mieć Atlantyk. Przez znaczną część czasu znajdziemy się po wschodniej stronie górnej zatoki niżowej i wyżem na wschodzie Europy. Z tego powodu będzie docierać z południa bardzo ciepła masa powietrza. W obrębie górnej zatoki niżowej znajdzie się rozległy niż. Po jego wschodniej stronie odbywać ma się adwekcja bardzo ciepłej masy powietrza z południa.

Weekend chłodny, ale w wielu miejscach nie zabraknie słońca. Nie są prognozowane opady atmosferyczne.

W niedzielę temperatura na zachodzie Polski wzrośnie powyżej 21-22 stopni.

W poniedziałek na zachodzie Polski może zrobić się gorąco. Dalej bez opadów w całym kraju i z coraz wyższymi temperaturami.

W pierwszy dzień kalendarzowej jesieni termometry pokażą na zachodzie 26-27 stopni. Temperatury ponad normę wieloletnią będą na przeważającym obszarze Polski.

Środa dalej przyniesie wysokie temperatury w wielu miejscach Polski.

24 września 2020 dalej gorący. Na zachodzie może być nawet 28-30 stopni. Nie można wykluczyć burz.

Piątek prawdopodobnie przyniesie zmianę warunków pogodowych. Do naszej części Europy wkroczy front chłodny.

Początek ostatniego weekendu przynieść może wyraźne ochłodzenie w całym kraju. Możliwe są opady, a nawet lokalne burze.

Prawdopodobnie ostatnie dni września przyniosą dominacje cyrkulacji atlantyckiej. Zmienność pogody może duża. Temperatura coraz częściej obniżać ma się poniżej 15 stopni w ciągu dnia. Chłodne będą również noce. Może nie zabraknąć opadów atmosferycznych a nawet punktowych burz.