Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski. Blisko 20°C, dominacja niżów, opady oraz burze

Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski. Nawet 17°C, dominacja niżów, opady oraz burze. Sprawdźmy możliwy trend w pogodzie na ponad 2 tygodnie.

Nic nie wskazuje, aby w najbliższych 16 dniach nadeszła śnieżna i mroźna zima. Wir polarny jest w dalszym ciągu jest w dobrej kondycji, natomiast czym bliżej wiosny, tym będzie on ulegał dezintegracji. Ma mieć również mniejszy wpływ na przebieg warunków pogodowych w Europie.

Według modelu CFS przynajmniej do 10 marca utrzyma się wyraźna dominacja pogody niżowej. Na ogół przemieszczać mają się fronty związane z niżami z zachodu Starego Kontynentu, ale okresami wędrować będą niże z południa Europy wraz z większą ilością opadów. Dlatego na południu i wschodzie ilość opadów ma być powyżej normy wieloletniej.

Temperatura do 1 dekady marca ma być powyżej normy nawet o kilka stopni

Interesująco wyglądają prognozy na 3 marca 2020, gdy przez Polskę z południa na północ wędrować będzie niż o imieniu „DIANA”. Po wschodniej stronie niżu zaciągane ma być nadzwyczaj ciepłe powietrze. W południowej części Polski temperatura przekroczy 15-16 stopni m.in na skutek oddziaływania efektu fenowego. Bardzo ciepło, bo powyżej 12 stopni powinno być w centrum i na wschodzie. Niewykluczone są burze w woj. dolnośląskim, śląskim. Zagrzmieć może także w Wielkopolsce, na Ziemi Łódzkiej oraz na Kujawach. Mogą być to zarówno pojedyncze komórki burzowe, jak i też struktury wielokomórkowe. Szczególnie w drugiej części dnia.

Sytuacja synoptyczna na dzień 3.02.2020, 12 UTC

Anomalia temperatury przekroczy nawet 10-12 stopni na południu i wschodzie Polski względem analogicznego okresu z lat 1979-2010.

W najbliższych 10 dniach średnia anomalia temperatury na 2 m względem okresu referencyjnego 1979-2010 wyniesie od 2 °C do 5 °C. Najcieplej będzie w tym czasie we wschodniej i południowej połowie kraju.

Średnia temperatura dobowa oscylować ma w przedziale od 4 °C do 6 °C. Najcieplej ma być w centrum, południu i wschodzie w najbliższych 10 dniach.

Dominować ma na ogół pogoda niżowa, dlatego przynajmniej do 1 dekady marca nie zabraknie opadów szczególnie na południu, w centrum i na wschodzie. Następnie modele prognozują dominacje wyżów barycznych, chociaż odległe wiązki wskazują na ryzyko przechodzenia frontów nad Polską, lecz ilość opadów będzie prawdopodobnie poniżej normy po 10 marca. Te prognozy mogą ulec jeszcze zmianie.

Prognoza pogody na 5 dni według IMGW-PIB

IMGW-PIB
IMGW-PIB
IMGW-PIB
IMGW-PIB
IMGW-PIB
IMGW-PIB

Najwięcej deszczu spadnie na południowym-wschodzie i wschodzie Polski do 1 dekady marca.

W perspektywie najbliższych 16 dni prognozowane są głównie opady deszczu, lecz okresami możliwe są epizody z opadami deszczu ze śniegiem i śniegu na nizinach. Mało prawdopodobne jest utworzenie się wielotygodniowej pokrywy śnieżnej. Temperatura ma być przeważnie kilka stopni powyżej normy. Możliwe są natomiast burze, nie tylko w chłodniejszych masach powietrza, ale także na frontach chłodnych.

Mogą zdarzyć się okresy, gdy temperatura zbliży się nawet do 20 stopni, ale o tym będziemy informować w kolejnych dniach marca, dysponując najnowszymi prognozami numerycznymi. Wiązki modelu GFS wykluczają możliwość wystąpienia chłodnych okresów w perspektywie ponad 2 tygodni.