Prognozy numeryczne wskazują, że w perspektywie ponad 2 tygodni nie zabraknie okresów gorących, a miejscami również upalnych. Temperatura będzie znacznie powyżej normy. Miejscami jednak należy spodziewać się lokalnych burz.
Prognozowane maksymalne wartości według modelu GFS na najbliższe 10 dni na Starym Kontynencie.
Orientacyjne sumy opadów do 14 sierpnia 2020 dla Polski według modelu ECMWF i GFS.
Przeważnie nasz kraj w najbliższych tygodniach znajdzie się pod wpływem wyżów, zatem opadów na większym obszarze Polski będzie niewiele. Miejscami należy jednak spodziewać się termicznych burz. Burz frontowych ma być mało.
Rozkład pola ciśnienia w najbliższych tygodniach sprzyjać ma adwekcji bardzo ciepłych mas powietrza ze wschodu Starego Kontynentu. Okresami w godzinach porannych utrzymywać mogą się mgły oraz zamglenia. Niewykluczone, że w drugiej połowie miesiąca zaczną napływać masy z południa Europy.
Prognoza sytuacji synoptycznej na okres od 4.08.2020 do 8.08.2020 według DWD, Widoczna wyraźna dominacja wyżu znad północnej Europy
Ochłodzenie w czwartek będzie przejściowe, ponownie od piątku znajdziemy się w ciepłych masach powietrza. Głównie ze wschodu Starego Kontynentu. Wpływ na aurę będzie mieć wyż ulokowany na północ od Polski. Rozkład pola ciśnienia sprzyjać ma małej zmienności pogody. Różnica ciśnienia powinna być niewielka. Najwięcej burz rozwijać ma się w ciągu dnia, nocami będą na ogół rzadkością.
Prognoza pogody na wtorek (IMGW-PIB)
Prognoza pogody na noc (IMGW-PIB)
Prognoza pogody na środę (IMGW-PIB)
Prognoza pogody na noc (IMGW-PIB)
Prognoza pogody na czwartek (IMGW-PIB)
Prognoza pogody na piątek (IMGW-PIB)
Prognoza pogody na sobotę (IMGW-PIB)
Prognoza pogody na niedzielę (IMGW-PIB)
W najbliższych 10 dniach temperatura w centrum i na wschodzie będzie w normie termicznej dla sierpnia. Na południu i zachodzie temperatura może być wyższa o 2-3 stopnie od normy wieloletniej z okresu 1979-2000.
Natomiast średnia dobowa temperatura wyniesie od 20°C do 24°C. Najwyższa temperatura będzie na zachodzie Polski, nieco niższa w centrum i na południu.
Maksymalnie na termometrach zobaczymy od od 27°C do 32°C. Upał jest spodziewany na zachodzie, ale dni gorące możliwe są w całym kraju.
W okresie od 4.08.2020 do 14.08.2020 nasz kraj znajdzie się przeważnie w słabogradientowym polu podwyższonego ciśnienia. Nie oznacza to jednak, że opady nie wystąpią. Możliwe są termiczne burze, które miejscami spowodują zalania. Przechodzenie frontów i zatok niżowych będzie rzadkością w naszej części Europy.
Model ECMWF prognozuje na najbliższe tygodnie temperaturę powyżej normy termicznej dla sierpnia. Temperatury będą wyższe niż w lipcu. Częstszy ma być także upał. Głównie na zachodzie Polski.
Wyż będzie obecny nie tylko przy ziemi. Wyraźna blokada cyrkulacji strefowej jest prognozowana również w środkowych warstwach troposfery.
Podobnie jak europejski model ECMWF, model klimatyczny CFS prognozuje temperaturę powyżej normy termicznej dla sierpnia, zatem nie zabraknie dni gorących, a na zachodzie Polski upalnych w kolejnych tygodniach.
Występować ma wyraźny deficyt opadów w wielu miejscach Polski. Lokalne burze nie rozwiążą problemu, dlatego susza będzie się pogłębiać.
Nieco więcej opadów jest prognozowanych dopiero w ostatniej dekadzie sierpnia. Wtedy też wzrosnąć może zauważalnie aktywność Oceanu Atlantyckiego.
Również wiązki modelu GFS nie wskazują silnego ochłodzenia w kolejnych tygodniach. Nieco chłodniej i z większą ilością opadów i silnych burz może być dopiero w ostatniej dekadzie sierpnia.