Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski. Ponad metr śniegu na południu, arktyczne powietrze oraz burze w Europie

Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski. Ponad metr śniegu na południu, arktyczne powietrze oraz burze w Europie. Sprawdźmy możliwy trend w pogodzie na ponad 2 tygodnie.

Nadeszło wyraźne ochłodzenie spowodowane adwekcją powietrza arktycznego, morskiego. Jesteśmy po wschodniej stronie wyżu, dlatego do naszego kraju dociera zimne powietrze arktyczne z północy oraz północnego wschodu. Doskonale obrazuje to trajektoria wsteczna mas dla miasta Warszawa na dzień 28.12.2019, godzina 00 UTC i 12 UTC oraz 18 UTC.

Sytuacja synoptyczna na dzień 28.12.2019, 12 UTC

Prognoza pogody na sobotę (IMGW-PIB)

IMGW-PIB

Pogoda. Sobota z lekkim mrozem w Polsce, najcieplej z powodu bliskości Bałtyku na północy

Pozostaniemy pod wpływem układu wysokiego ciśnienia z centrum nad Danią. Cyrkulacja strefowa będzie zablokowana, dlatego atlantyckie niże nie dotrą wraz z frontami do naszej części Europy. W polskich górach możliwy przyrost pokrywy śnieżnej do 15-20 cm.

Prognozowana temperatura powietrza w dniu 28.12.2019, model SWISS-HD i ICON

Prognozowany obszar i typ opadu w sobotę

Duża różnica ciśnienia pomiędzy wyżem a niżem na wschodzie Europy sprzyjać ma wietrznej aurze przez cały dzień, dlatego temperatura odczuwalna będzie nawet 6-8 stopni niższa niż temperatura powietrza

Prognozowana wysokość pokrywy śnieżnej do końca sobotniego dnia, model SWISS-HD

W polskich górach już leży miejscami ponad metr śniegu. Tak jest m.in na Kasprowym Wierchu, gdzie utworzyła się ponad metrowa pokrywa śnieżna. Do końca dnia spadnie tam kilkanaście centymetrów śniegu. W Tatrach pokrywa śnieżna przekroczyć powinna 135 cm

Pogoda. Noc z soboty na niedzielę zimna. Możliwe opady śniegu w wielu miejscach Polski

Pozostaniemy pod wpływem rozległego wału wysokiego ciśnienia. Napływać ma zimne powietrze arktyczne, morskie z północy. Zachmurzenie na ogół duże i całkowite, miejscami możliwe przejaśnienia. Opady nie powinny wystąpić tylko na północnym zachodzie.

Dalej pod warstwą inwersyjną zalegać ma zachmurzenie głównie chmurami typu Stratocumulus, co w znacznym stopniu ograniczać ma radiacyjne wypromieniowanie ciepła z planetarnej warstwy granicznej.

Występować mają w wielu miejscach Polski opady śniegu

Pogoda. Większe opady śniegu na południu, miejscami możliwe oblodzenie dróg i chodników

Przyrost pokrywy śnieżnej w Bieszczadach o 8 cm, w Beskidach i Tatrach o 6 cm. Spadek temperatury poniżej 0°C będzie powodował miejscami oblodzenie nawierzchni dróg i chodników. Wiatr słaby i umiarkowany, na południowym wschodzie okresami porywisty, północny, skręcający w drugiej połowie nocy na kierunki zachodnie. Porywy wiatru w Tatrach do 80 km/h, w Sudetach do 70 km/h – informuje IMGW-PIB.

Nadchodząca noc będzie zimna, bez przymrozków jedynie na polskim wybrzeżu

Prognoza pogody na noc z soboty na niedzielę (IMGW-PIB)

Pogoda. Niedziela z opadami śniegu głównie na południu Polski

W drugi dzień weekendu pozostaniemy pod wpływem wyżu. Nie zapewni on nam jednak pogodnej aury. Pod warstwą inwersyjną zalegać ma nieprzyjemne zachmurzenie chmurami typu Stratocumulus. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków zachodnich, jedynie rano na wschodzie, północny. Początkowo wysoko w Tatrach porywy wiatru do 70 km/h.

Prognozowana temperatura powietrza w niedzielę, model SWISS-HD

Prognozowany wysokość i obszar zalegania pokrywy śnieżnej na obszarze Polski w niedzielę

Miejscami w niedzielę prawdopodobne są większe przejaśnienia

Pogoda. Noc z niedzieli na poniedziałek z możliwymi opadami marznącymi

Najniższe temperatury są prognozowe we wschodniej i południowej części Polski. Przez nasz kraj przemieszczać ma się front ciepły powodujący wymianę masy powietrza na cieplejszą. W przedniej części frontu modele sugerują możliwość wystąpienia opadów marznących powodujących gołoledź.

Prawdopodobny obszar opadów marznących w nocy z niedzieli na poniedziałek i w poniedziałek rano

Pogoda. Poniedziałek z ociepleniem w Polsce, ale chmur nie zabraknie

Nad przeważający obszar Polski napłynie cieplejsze powietrze polarno morskie. Tylko we wschodniej połowie kraju zalegać ma jeszcze masa arktyczna. Nie zabraknie jednak chmur, lecz nie powinno padać już w drugiej części dnia.

Prawdopodobnie rozpogodzenia zaczną postępować od drugiej części dnia od północnego zachodu w Polski.

Poprawa pogody prawdopodobnie postępować zacznie od północnego zachodu

Prawdopodobnie w nocy z poniedziałku na wtorek panować będą dodatnie temperatury w wielu miejscach Polski

Pogoda. W sylwestra z przechodzącym frontem przez Polskę

Wiele wskazuje, że przez nasz kraj przejdzie front chłodny z opadami. Napływać zacznie za frontem powietrze z północnego zachodu.

Prognoza pogody na wtorek (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na 1 stycznia 2020 dla Polski (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na wtorek (IMGW-PIB)

Pogoda. Co czeka nas w pogodzie po 2 stycznia?

Prawdopodobnie śnieg zalegać będzie głównie w górach. Okresami jednak krajobrazy zabielić mogą się na nizinach. W ciągu dnia, w pierwszej dekadzie miesiąca temperatura ma być dodatnia, okresami jednak możliwe są przymrozki, głównie nocami.

Opadów ma być stosunkowo niewiele. Po 10 stycznia ciepłe i chłodne masy powietrza ścierać będą się w naszej części Europy, co prowadzić będzie do dużej zmienności pogody.

Prawdopodobne są zarówno wysokie temperatury, jak i też okresami arktyczny chłód i opady śniegu.

Średnia anomalia temperatury na 10 dni dla Europy

Opadów ma być stosunkowo niewiele. Przeważnie będziemy pod wpływem wyżów, okresami jednak fronty atmosferyczne przechodzić mają w naszej części Europy, przynosząc opady

Chłodniejsze okresy w pogodzie nadejść mogą po 10 stycznia. Wtedy do Polski zawitać mogą zimne masy powietrza. Duży “rozrzut” między wiązkami utrudnia wskazanie skali ochłodzenia powyżej 7 dni