Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski. Silne burze, potem ochłodzenie i przymrozki

Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski. Możliwe przymrozki, częste opady i burze. Sprawdź, co czeka nas w pogodzie w okresie od 4.10.2020 do 20.10.2020.

W niedzielę, 4 października 2020 Polska znajduje się pod wpływem niżu znad Skandynawii. Z zachodu na wschód przemieszcza się pofalowany front atmosferyczny.

Prognozowana temperatura powietrza w najcieplejszym momencie dnia dziś przez model GFS i SWISS-HD.

Dziś przelotne opady deszczu, głównie na zachodzie i w centrum kraju. Możliwe również burze. Natomiast na obszarach podgórskich w Małopolsce i na Podkarpaciu porywy wiatru do 90 km/h. Wysoko w Tatrach porywy wiatru do 120 km/h

Strefa opadów przemieszczać ma się z południa na północ. Lokalnie niewykluczone burze, co widać na grafikach poniżej.

Prognozowany obszar burz przez IMGW-PIB na dzień 4.10.2020 od godziny 8:00 do 20:00

Pogoda. Poniedziałek dalej z wysokimi temperaturami, opadami i burzami

Jutro przez Polskę przebiegać będzie z północy na południe pofalowany front atmosferyczny wzdłuż którego przemieszczać ma się niewielki niż.

Sytuacja synoptyczna na dzień 5.10.2020, 12 UTC

Prognozowana temperatura powietrza przez wybrane modele numeryczne na poniedziałek.

Prognozowane są opady atmosferyczne, ale także burze. Na zachodzie, centrum. Burzom towarzyszyć może grad o średnicy do 2-4 cm, silny wiatr do 90 km/h i ulewy do 20 mm – 30 mm. Przemieszczać mają się na ogół z południa na północ, północny-wschód.

Największe prawdopodobieństwo wystąpienia burz będzie w Wielkopolsce, Pomorzu Zachodnim, ale także na Mazowszu, Ziemi Łódzkiej oraz w woj. świętokrzyskim. Burze możliwe są również na Kujawach i Warmii oraz Mazurach. Zagrzmieć może także w woj. lubelskim.

Pierwsze burze możliwe są po godzinie 13, ale największa aktywność burzowa jest prognozowana popołudniu. Pod wieczór konwekcja zacznie tracić na intensywności, a w pierwszej części nocy zaniknie.

Prognoza opadów i zachmurzenia przez model ECMWF na poniedziałek dla Polski. Lokalnie możliwe silne burze.

Pogoda. Od wtorku ochłodzenie w całej Polsce

Już we wtorek cieplejsze powietrze znajdzie się za wschodnią granicą państwową. Na południowym-wschodzie i wschodzie i wschodzie będzie najcieplej, a najniższe wartości są prognozowane na zachodzie i północy.

Sytuacja synoptyczna na dzień 6.10.2020, 12 UTC

Prognoza temperatury powietrza na 6 października 2020.

Opadów będzie mniej niż w poniedziałek, ale z pewnością wystąpią. Na zachodzie i południu oraz północy występować będzie silny wiatr powyżej 60 km/h.

Prognoza opadów na wtorek według modelu ECMWF.

Pogoda. Środa z podziałem na cieplejszy wschód i chłodniejszy zachód

7 października pozostaniemy pod wpływem cyrkulacji strefowej. Z zachodu na wschód przemieszczać będzie się front okluzji związany z niżem znad południowej Skandynawii.

Sytuacja synoptyczna na dzień 7.10.2020, 12 UTC

Utrzyma się podział na cieplejszy wschód i chłodniejszy zachód kraju, co obrazuje grafika poniżej.

W całym kraju wystąpią opady atmosferyczne przemieszczające się z zachodu na wschód Polski.

Pogoda. Czwartek chłodniejszy po przejściu frontu atmosferycznego

W całym kraju temperatura będzie poniżej 18°C. Od zachodu przejściowo dostaniemy się w zasięg wyżu znad Atlantyku. Prognozowane są przelotne opady deszczu w całej Polsce.

Sytuacja synoptyczna na dzień 8.10.2020, 12 UTC

Prognozowana temperatura maksymalna w czwartek przez model GFS.

W niemal całym kraju możliwe są przelotne opady deszczu na obszarze Polski w czwartek. Pierwsza część dnia przynieść może obfite opady pochodzenia wielkoskalowego na wschodzie.

W niemal całym kraju możliwe są przelotne opady deszczu na obszarze Polski w czwartek. Pierwsza część dnia przynieść może obfite opady pochodzenia wielkoskalowego na wschodzie.

Pogoda. Piątek z atlantyckim niżem i opadami

W dniu 8 października 2020 Polska znajdzie się pod wpływem niżu, który znad Atlantyku przemieszczać ma się na wschód Europy. Opady atmosferyczne są możliwe zwłaszcza na zachodzie i północy naszego kraju. Dokuczać będzie w wielu miejscach silny wiatr. Zwłaszcza na północy oraz południu.

Prognozowane porywy wiatru w piątek na obszarze Polski.

Wystąpi podział na cieplejszy zachód i chłodniejszy wschód Polski.

Prognozowany obszar i natężenie opadów na piątek. Prognoza może ulec jeszcze zmianie.

Pogoda. Sprawdźmy trend w pogodzie na najbliższe 10 dni

W okresie od 4.10.2020 do 14.10.2020 średnia dobowa temperatura powietrza wyniesie od 12°C do 14°C. Najwyższa temperatura wystąpi w centrum i na południu Polski.

Temperatura będzie zazwyczaj powyżej normy. Średnia anomalia temperatury na najbliższe 10 dni wyniesie od 1°C do 2°C. Najwyższa ma być w centrum i wschodzie.

Kolejne dni nie będą już tak ciepłe, ale ponad 20°C jest możliwe w centrum, na południu i wschodzie. Zwłaszcza na początku nadchodzącego tygodnia.

Północ Polski znajdzie się na ogół pod wpływem niżów, ale coraz więcej prognoz sugeruje możliwość utworzenia się wału wysokiego ciśnienia rozciągającego się od Atlantyku aż po Rosję.

Prognozowane sumy opadów do 14 października 2020 dla Polski przez modele GFS I ECMWF. Wyliczenia mają charakter orientacyjny i będą ulegać mniejszym, bądź większym zmianom.

Niewykluczone, że po 15 października wystąpią nocne przymrozki, a temperatura w ciągu dnia będzie w okolicach normy wieloletniej na obszarze Polski.

W perspektywie najbliższych 16 dni temperatura będzie w okolicach normy, a okresami nawet poniżej normy. Niewykluczone, że wystąpią jeszcze napływy ciepłych mas powietrza z południa i temperatura przekroczy okresami 20°C.

Prognoza wiązek modelu GFS dla Krakowa i Warszawy. Wraz ze wzrostem długości prognozy rozbieżności są coraz większe, co jest naturalne w prognozach numerycznych. Przeważnie jednak temperatura będzie w normie, bądź w okolicach normy wieloletniej.

AKTUALNA TEMPERATURA W POLSCE TUTAJ

POŁOŻENIE OPADÓW I BURZ TUTAJ