27 stycznia 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski. Silne ulewy, ale także gorące dni i upały oraz burze

Rozpoczął się wczoraj 8 miesiąc roku. Wiele modeli sugeruje, że sierpień przyniesie więcej dni gorących, a nawet upalnych niż lipiec. Na przeważającym obszarze naszego kraju ubiegły miesiąc minął z temperaturą w normie termicznej. Lekko poniżej normy temperatura była tylko na północy oraz północnym-zachodzie Polski.

Prognoza anomalii temperatury na wysokości 2 m.n.p.g na okres od 2.08.2020 do 12.08.2020. Jak widać temperatura będzie przeważnie w normie wieloletniej. Na południu lekko powyżej normy, natomiast na zachodzie nie zabraknie upałów i dni gorących. Lokalnie występować będą burze o zróżnicowanym natężeniu.

Prognoza pogody na niedzielę (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na poniedziałek (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na wtorek (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na środę (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na czwartek (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na piątek (IMGW-PIB)

W najbliższych dniach prognozowane są intensywne opady deszczu. Szczególnie w pasie od południowego-zachodu przez centrum po północny-wschód. Silne opady połączone z burzami są prognozowane w poniedziałek. Druga fala opadów związana z falą na froncie jest prognozowana na południu i w centrum w nocy z poniedziałku na wtorek oraz we wtorek.

Prognozowane sumy opadów deszczu na obszarze Polski do czwartku według poszczególnych modeli numerycznych.

Średnia dobowa temperatura powietrza będzie typowa dla termicznego lata w sierpniu. Wyniesie ona od 19°C do 23°C. Nieco niższe wartości są prognozowane w najbliższych 10 dniach na południu i wschodzie, gorąco, a okresami nawet upalnie będzie na zachodzie, gdzie nocami również występować mają wysokie temperatury.

Ponownie upalnie zacznie robić się na zachodzie Polski w okolicach 7 sierpnia 2020. Wysokie temperatury utrzymają się przez wiele dni. Niewykluczone, że miejscami pierwszy raz w tym roku wystąpi fala upałów.

Prognoza temperatury powietrza przez model europejski ECMWF na okres od 7.08.2020 do 11.08.2020 dla Polski.

Najnowsza prognoza wiązek modelu GFS wskazuje, że w najbliższych 16 dniach temperatura będzie powyżej normy termicznej dla sierpnia, zatem należy spodziewać się dni gorących, a miejscami nawet upalnych. Dni z temperaturą powyżej 30 stopni najwięcej będzie na zachodzie, Okresami jednak możliwe są również w innych rejonach Polski. Najchłodniej będzie w tym czasie na wschodzie.

Upalnych i gorących dni może nie zabraknąć na przełomie 1 i 2 dekady sierpnia. Wiele wskazuje, że będzie to dużo cieplejszy miesiąc niż lipiec.