Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski. Wichury w prognozach, niewykluczone epizody zimowe i burze

Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski. Wichury w prognozach, niewykluczone epizody zimowe i burze. Sprawdźmy możliwy trend w pogodzie na ponad 2 tygodnie.

W najbliższych dniach czeka nas względny spokój w pogodzie i w naszym kraju wystąpić ma niewielka ilość opadów atmosferycznych. Okresami niebo zasnuje się niskimi chmurami podinwersyjnymi typu Stratus oraz Stratocumulus, co skutecznie odcinać będzie promienie słoneczne. Lokalnie utworzą się mgły i zamglenia, nawet marznące. Miejscami wystąpią opady atmosferyczne. Nocami możliwy jest niewielki przymrozek, szczególnie na południu i wschodzie Polski. W weekend i na początku tygodnia również w centrum i na zachodzie.

Prognozowana średnia anomalia temperatury powietrza na 10 dni

Średnia temperatura powietrza w najbliższych 10 dniach w Europie

Duży wpływ na pogodę będzie mieć w najbliższych kilkunastu godzinach wędrowny wyż. W weekend przez nasz kraj przemieszczać ma się front chłodny, który przynieść może opady atmosferyczne na południu, centrum i wschodzie. W nocy z soboty na niedzielę niewykluczone są słabe opady śniegu na południu Polski. Tuż za frontem, w strefie osiadania mas powietrza rozbudowywać ma się klin wyżu znad Wysp Brytyjskich. Poniedziałek minie pod znakiem dominacji wyżu, lecz może on nie zapewnić w całym kraju pogodnej aury. Punktowo niewykluczone słabe opady z podinwersyjnych chmur.

W ostatniej dekadzie stycznia występować będzie prawdopodobnie duża dynamika w pogodzie z powodu wysokiej aktywności cyrkulacji strefowej. Przeważnie o składowej zachodniej, ale momentami nawet południowo zachodniej i północnej.

Prognozy powyżej 5-7 dni należy zawsze traktować mocno orientacyjnie. Istnieje jednak trend w wyliczeniach modeli wskazujący na zwiększoną dynamikę w pogodzie w ostatnich dniach stycznia. Mogą, ale nie muszą pojawić się fale silnego wiatru w Polsce.

Przy dużej aktywności cyrkulacji zachodniej ryzyko pojawienia się wichury a nawet wichur wyraźnie wzrasta. Dużo jednak będzie zależeć od położenia niżu, bądź też układów niskiego ciśnienia oraz ich głębokości w omawianym horyzoncie czasowym. Te prognozy w dalszym ciągu ulegają zmianom.

W ciepłych wycinkach niżów napływać będą mogły do Polski ciepłe masy powietrza z południowego zachodu, natomiast w tylnych przejściowo masa pochodzenia arktycznego z północy. Niewykluczone są wtedy opady śniegu, głównie pochodzenia konwekcyjnego. Prawdopodobne nawet burze adwekcyjne.

Epizody z opadami śniegu na nizinach w ostatnich dniach stycznia i na początku lutego są prawdopodobne. Należy mieć jednak na uwadze, że prognozy w dalszym ciągu ulegają zmianom, ale duża zmienność pogody jest prawdopodobna w ostatnich dniach miesiąca.

Nieco bardziej sceptyczny w kontekście wichur jest europejski model ECMWF. Wskazują on na wyraźną dominacje wyżowej pogody w przyszłym tygodniu.

Wiązki modelu GFS nie wskazują, aby w ostatnich dniach stycznia i na początku lutego nadeszły do Polski dwucyfrowe mrozy i śnieg. Przeważnie temperatura będzie wysoka jak na zimę. Okresami jednak opady śniegu i opady deszczu ze śniegiem są prawdopodobne. Rozbieżność w prognozach wraz z wydłużaniem się wyliczeń są coraz większe.

Wkrótce więcej informacji o możliwej dynamicznej pogodzie w ostatniej dekadzie stycznia.

www.fanipogody.pl