Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski. Wystąpi kilka gorących dni, możliwe silne burze i chłodne okresy

Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski. Wystąpi kilka gorących dni, możliwe silne burze i chłodne okresy. Sprawdź możliwy trend w pogodzie na ponad 2 tygodnie.

Rozpoczął się wrzesień, który przynosi w wielu miejscach naszego kraju temperaturę poniżej normy. termicznej dla okresu 1981-2010. Temperatura w normie jest głównie na wschodzie i północnym-wschodzie za okres od 1.09.2020 do 2.09.2020. W kolejnych tygodniach temperatura wzrośnie powyżej normy dla dziewiątego miesiąca roku. Dane: meteomodel.pl

Przebieg temperatury za okres od 1.09.2020 do 2.09.2020 wskazuje, że temperatura jest poniżej normy wieloletniej o ponad 2 stopnie. Największe odchylenie występuje na zachodzie i częściowo w centrum. Najmniejsze na południu i wschodzie.

W kolejnych dniach prognozowane jest wyraźne ocieplenie. Szczególnie na południu w sobotę termometry pokażą 27 stopni. Przypomnijmy, dzień gorący notowany jest wtedy, gdy temperatura w cieniu przekracza 25 stopni.

Prognozowana anomalia temperatury na okres od 3.09.2020 do 8.09.2020 według modelu ICON. Jak widać czeka nas wzrost temperatury, ale nie unikniemy chłodnych i deszczowych okresów.

Prognoza anomalii miesięcznej na okres od 1.09.2020 do 9.09.2020 wskazuje, że najcieplej będzie na wschodzie, gdzie panować ma dodatnie odchylenie, najchłodniej w tym czasie ma być na północy i zachodzie.

W sobotę, 5 września 2020 prognozowany jest dzień gorący na południu Polski. W ciepłym wycinku niżu przed nacierającym frontem chłodnym temperatura wyniesie 25-27 stopni w najcieplejszym momencie dnia. Miejscami wystąpią burze. Największe ryzyko burz ma być na południu, centrum i północnym-wschodzie oraz wschodzie. Najgroźniejsza konwekcja burzowa będzie rozwijać się po godzinie 14. Lokalnie przyniesie opady gradu. Więcej o dynamicznej pogodzie w weekend piszemy tutaj.

Od niedzieli czeka nas wyraźne ochłodzenie. Szczególnie intensywne opady wystąpią na południu, południowym-wschodzie i wschodzie, ale punktowo deszcz spadnie w całym kraju. Temperatura w wielu miejscach będzie poniżej 20 stopni.

Początek przyszłego tygodnia dalej chłodny. Najprawdopodobniej dopiero w środę (9 września 2020) temperatura wzrośnie powyżej 20 stopni.

Wysokie temperatury jak na wrzesień prognozowane są w przyszły czwartek, gdy na termometrach zobaczymy ponad 20 stopni, chociaż prognozy na tak odległy okres mogą ulec zmianie

Pod koniec przyszłego tygodnia ponownie temperatura wzrosnąć może w Polsce powyżej 25 stopni. Nie są prognozowane upały. Na ten moment ciężko oszacować długość oraz ilość dni gorących ze względu na odległy termin.Model ECMWF na wymieniony okres daje więcej dni chłodnych z temperaturą powyżej 20 stopni. Nieco inne są wyliczenia amerykańskiego modelu GFS. Prognozy te zweryfikujemy w kolejnych dniach.

Szczególnie intensywnie padać ma w kolejnych tygodniach na południu, południowym-wschodzie i wschodzie Polski. ale opady zdarzać mają się w kolejnych 10 dniach również w innych rejonach naszego kraju. Największy deficyt opadów ma być na północnym-wschodzie.

W okresie od 3.09.2020 do 10.09.2020 średnia anomalia temperatury powietrza będzie wyższa o 1-2 stopnie powyżej normy wieloletniej.

Średnia dobowa temperatura wyniesie od 15 stopni do 17 stopni na obszarze Polski w najbliższych 10 dniach.

Coraz częściej temperatura będzie obniżać się nocami poniżej 10 stopni. Noce we wrześniu mają być zdecydowanie chłodniejsze niż w sierpniu.

Duży wpływ na warunki pogodowe będą mieć wyże, ale nie zabraknie również opadów. Szczególnie wilgotno ma być na południu, południowym-wschodzie i wschodzie w kolejnych tygodniach Polski. Opadów nie powinno zabraknąć też na zachodzie. Najmniej deszczu spadnie na północnym-wschodzie.

Według wiązek modelu GFS nie mamy co liczyć na fale upałów w najbliższych 16 dniach. Temperatura coraz częściej będzie poniżej 20 stopni w ciągu dnia. Chłodne mają być również noce. Możliwe jest kilka dni gorących w najbliższych tygodniach, ale nie będzie ich tak dużo jak we wrześniu. Masy docierające do naszej części Europy będą chłodniejsze niż w sierpniu, ale i tak temperatura w kolejnych tygodniach ma być powyżej normy termicznej dla września.

Prognoza wiązek z temperaturą na 16 dni według modelu GFS dla wysokości 850 hPa i 2 m n.p.g